Vojna na Ukrajine nie je fantáziou z hry Call of Duty. Je to rozšírenie ľudskej tragédie, ktorú vytvorila expanzia NATO na východ. Obete nežijú v Severnej Amerike. Žijú v regióne, ktorý väčšina Američanov nedokáže nájsť na mape. Washington vyzval Ukrajincov na boj. Teraz ich Washington musí vyzvať, aby prestali.“ Plukovník Douglas MacGregor, The American Conservative. Práve túto vetu použil v úvode svojho komentára politický komentátor z Washingtonu Mike Whitney. Jeho názor prináša redakcia HD v plnom znení.
Volodymyr Zelenskyj nepreletel Atlantik preto, aby mohol predniesť prejav v americkom Kongrese. To nebolo účelom jeho cesty. Skutočným cieľom bolo vyvolať galvanizujúcu udalosť, ktorá by vytvorila ilúziu širokej verejnej podpory vojny. Preto bol prejav vysielaný na všetkých hlavných mediálnych kanáloch a preto Kongres Zelenského opakovane privítal búrlivým potleskom.
Kádre nenásytných elít, ktoré v Amerike ovládajú politické páky moci, sú opäť odhodlané zatiahnuť krajinu do vojny, a preto vykresľujú prezlečeného „hromotĺka v teplákovine“ ako postavu neotrasiteľných zásad. Je to všetko public relations. Všetko je to snaha získať podporu pre konflikt, do ktorého sa čoskoro zapoja mladí americkí muži a ženy, ktorí budú musieť zomrieť, aby si bohaté elity mohli udržať svoju globálnu moc.
Zelenského cesta na Kapitol bola načasovaná na dobu Putinovej zimnej ofenzívy, ktorá má rozdrviť ukrajinské ozbrojené sily a rýchlo ukončiť vojnu. Bidenova administratíva situáciu chápe, ale nemá k dispozícii zbrane ani ľudské zdroje, ktoré by mohli výsledok ovplyvniť.
To však neznamená, že Washington nemá plán na predĺženie konfliktu alebo posilnenie svojich bojových síl. Plán má, čo je zrejmé z toho, ako administratíva na každom kroku odmieta rokovania. To nám hovorí, že Washington je stále odhodlaný poraziť Rusko za každú cenu.
V praxi to znamená, že USA musia vytvoriť incident, ktorý poslúži ako ospravedlnenie pre eskaláciu. Tento incident by mohol súvisieť s nečakanou cestou Zelenského do Washingtonu alebo by snáď mohol byť spojený s odpálením jadrového zariadenia niekde na Ukrajine. Pozrite sa na tento úryvok z článku na RT:
Riziko, že sa Kyjev pokúsi vyrobiť takzvanú „špinavú bombu“, zostáva, uviedol vysoko postavený ruský diplomat.
Ukrajina má potenciál potrebný na výrobu ‚špinavej bomby', nevyžaduje to veľa úsilia. Najmä preto, že Ukrajina je od sovietskych čias národom vyspelým v jadrových technológiách a má mnoho technológií a odborných znalostí, povedal v stredu novinárom Michail Uljanov, ktorého citovala agentúra RIA Novosti….
Generál Igor Kirillov, veliteľ ruského vojenského útvaru zodpovedného za ochranu vojsk pred zbraňami hromadného ničenia, v októbri vyhlásil, že Kyjev je „v záverečnej fáze“ výroby špinavej bomby. („ Rádioaktívna hrozba z Kyjeva trvá – Moskva“, RT)
Prostriedky, ktorými je falošná vlajka vykonaná, sú úplne irelevantné. Dôležité je, že – podľa politického analytika Johna Mearsheimera – „ Spojené štáty v tom idú, aby vyhrali “, to znamená, že americký zahraničnopolitický establishment nie je pripravený nechať ruskú armádu na Ukrajine zvíťaziť a presadiť svoje vlastné riešenie. Chcú nájsť spôsob, ako konflikt zintenzívniť a priviesť do dejiska zahraničné vojská. To je ich cieľ a to aj urobia, akonáhle vymyslia zámienku pre eskaláciu. Zrátané a podčiarknuté: USA nehodlajú hodiť uterák do ringu a ukončiť konflikt. Jedná sa o dlhodobý projekt, ktorý sa môže pretiahnuť na roky, ak nie desaťročia .
Politický analytik Kurt Nimmo sa domnieva, že by sa do bojov mohlo zapojiť aj NATO. Tu je krátky výňatok z Nimmovho posledného článku na stránkach Global Research:
Ak možno veriť Oľge Lebedevovej a serveru Pravda.ru , NATO je na pokraji vstupu do vojny na Ukrajine.
Také vyhlásenia zazneli od predstaviteľov poľského ministerstva obrany, generálneho štábu aliancie NATO, dôstojníkov francúzskej armády a (samozrejme) ukrajinského ministerstva obrany,“ tvrdí Lebedevová.
Hlavným dôvodom by mala byť práve budúca ruská generálna ofenzíva, ktorú NATO plánuje a ktorá by podľa neho zdecimovala ukrajinskú armádu nielen v Donbase, ale aj na kyjevskej strane (veľa ruských jednotiek je v bojovej situácii v Bielorusku na hraniciach s Ukrajinou),“ vysvetľuje ruský web Rusreinfo.ru.
NATO však malo vždy jasno: Ukrajina NEMÔŽE PREHRAŤ. Pre Washington by preto bolo jediným riešením, keby jednotky NATO vstúpili na Ukrajinu v nádeji, že to ukončí ruskú ofenzívu. Kalkuluje sa s tým, že Vladimír Putin nebude chcieť priamo čeliť NATO s možnými (jadrovými) následkami, a preto sa potom stiahne.“ („ NATO sa rozhodlo zaútočiť na Rusko na Ukrajine – Ukrajina nie je schopná poraziť Rusko. Ďalším krokom je priame zapojenie NATO „, Kurt Nimmo, Global Research)
Biden, zdroj: cz24
Nimmo by mohol mať pravdu, ale možno aj nie. Zdá sa mi, že NATO je v tejto otázke beznádejne rozdelené. Mnoho krajín NATO sa do vojny proti Rusku nezapojí bez ohľadu na okolnosti alebo mieru nátlaku z Bieleho domu. Pravdepodobnejší scenár predstavil plukovník Douglas MacGregor , ktorý ho v utorok vyložil v článku na serveri The American Conservative. Tu je jeho vyjadrenie:
"Bidenova administratíva bezvýhradne podporuje Zelenský režim v Kyjeve a dostáva sa do strategického inflexného bodu nie nepodobného tomu, ktorý dosiahol LBJ v roku 1965. Rovnako ako Južný Vietnam v 60. rokoch aj Ukrajina prehráva vojnu s Ruskom ... v televízii zopakuje vystúpenie LBJ z roku 1965, pričom slová „Južný Vietnam“ nahradí slovom „Ukrajina“:
Dnes večer k vám, milí Američania, chcem porozprávať o slobode, demokracii a boji ukrajinského ľudu za víťazstvo. Žiadna iná otázka náš ľud tak netrápi. Žiadny iný sen toľko nepohlcuje milióny ľudí, ktorí žijú na Ukrajine a vo východnej Európe... Nehovorím však o útoku NATO na Rusko. Skôr navrhujem vyslať na Ukrajinu koalíciu ochotných pod vedením USA, zloženú z amerických, poľských a rumunských ozbrojených síl, ktorá by vytvorila pozemnú obdobu „bezletovej zóny“. Misia, ktorú navrhujem, je mierová a jej cieľom je vytvoriť v najzápadnejšej časti Ukrajiny bezpečnú zónu pre ukrajinské sily a utečencov, ktorí sa snažia prežiť ničivé útoky Ruska.
Vlády NATO sú v názore na vojnu na Ukrajine rozdelené. S výnimkou Poľska a možno Rumunska žiadny z členov NATO sa neponáhľa s mobilizáciou svojich síl do dlhej a vyčerpávajúcej opotrebovacej vojny s Ruskom na Ukrajine. Nikto v Londýne, Paríži ani Berlíne nechce riskovať jadrovú vojnu s Moskvou. Američania vojnu s Ruskom nepodporujú a tých niekoľko málo, ktorí ju podporujú, sú ideológovia, povrchní politickí oportunisti alebo chamtiví dodávatelia obranných zariadení.“ ( Washington predlžuje utrpenie Ukrajiny, plukovník Douglas MacGregor, The American Conservative).
Myslím si, že to by mohol byť pravdepodobnejší scenár. Bidenova administratíva zrejme získa hŕstku krajín, ktoré súhlasia s vyslaním vojakov na západnú Ukrajinu údajne z humanitárnych dôvodov. Zároveň umožní nesúrodým ukrajinským silám pokračovať v náhodnom ostreľovaní oblastí kontrolovaných Ruskom aj miest na ruskom území. Nepochybne dôjde k snahe kontrolovať nebo nad západnou Ukrajinou (bezletová zóna) a vykonávať útoky na ruské formácie na východe. Najdôležitejšie je, že životne dôležité zásobovacie trasy z Poľska zostanú otvorené, aby umožnili tok mužov, munície a smrtiacich zbraní na front. Zdá sa, že MacGregor vzhľadom na svoje poznámky na začiatku článku tento vývoj predvída. Tu sú jeho slová:
"Námestník poľského ministra národnej obrany (MON) Marcin Ociepa vo svojom prejave 29. novembra povedal: „ Pravdepodobnosť vojny, do ktorej sa zapojíme, je veľmi vysoká. Príliš vysoká na to, aby sme tento scenár brali iba hypoteticky. Poľská MON údajne plánuje v roku 2023 povolať 200 000 stredopoliarov na niekoľkotýždňový výcvik, ale pozorovatelia vo Varšave majú podozrenie, že by táto akcia mohla ľahko viesť k celoštátnej mobilizácii.
Medzitým vo vnútri Bidenovej administratívy rastú obavy, že sa ukrajinské vojnové úsilie zrúti pod ťarchou ruskej ofenzívy. A pretože pôda na južnej Ukrajine konečne zamrzla, sú obavy administratívy oprávnené. V rozhovore zverejnenom v časopise Economist pripustil šéf ukrajinských ozbrojených síl generál Valerij Zálužný, Že ruská mobilizácia a taktika funguje. Dokonca naznačil, že ukrajinské sily možno nebudú schopné odolať nadchádzajúcemu ruskému náporu. („ Washington predlžuje utrpenie Ukrajiny “, plukovník Douglas MacGregor, The American Conservative).
Plán, ako zatiahnuť Rusko do vojny na Ukrajine, vznikol najmenej pred desiatimi rokmi. Z komentárov bývalej nemeckej kancelárky Angely Merkelovej vieme, že Washington nikdy neusiloval o mierové riešenie konfliktu, ale neúnavne pracoval na nastolení režimu nenávidiaceho Rusko v Kyjeve, ktorý by mu pomohol viesť vojnu proti Rusku. Zhromaždeniu takmer 600 000 ruských bojových jednotiek na Ukrajine alebo v jej okolí hrozí , že stratégiu Washingtonu vykoľaja a vojnu ukončia podľa ruských podmienok . To Washington nemôže dopustiť . Nemôže pripustiť, aby svet videl, že bol Ruskom porazený. Washington teda musí využiť jedinú možnosť, ktorá mu zostáva, a to rozmiestnenie amerických vojsk na Ukrajine.
Možno prevládne chladná hlava a administratíva sa stiahne, ale to považujem za veľmi nepravdepodobné. Domnievam sa, že rozhodnutie už bolo urobené: Myslím si, že Spojené štáty idú do vojny s Ruskom.
Pozn. redakcie HD: Tento článok je výlučne názorom jeho autora. Obsah sa nemusí zhodovať s názormi redakcie.
Zdroj: cz24news
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik
Potrebujeme vašu podporu, ktorú nám môžete prejaviť ZDIEĽANÍM našich článkov. Myslite na to a po prečítaní článku kliknite na ZDIEĽAŤ. ĎAKUJEME!