Po 15. decembri je Slovensko o míľový krok bližšie k predčasným voľbám, zhodujú sa odborníci. Voliči už dnes vedia, komu by v takomto prípade dali svoj hlas. Výsledky ankety sú viac, než prekvapivé.
Politológ si myslí, že predčasné voľby víta celé politické spektrum, okrem strán, ktoré by si v nich výrazne poškodili. Za jednu z možností považuje aj koniec Richarda Sulíka na poste predsedu SaS a tiež veľmi nevidí ako reálnu spoluprácu Smeru a Hlasu.
Časopis Plus 7dní na svojich stránkach vyhlásil anketu, ako by čitatelia hlasovali v prípadných predčasných voľbách. Do parlamentu by sa nedostali strany Za ľudí či SaS. Prekvapila však Národná koalícia a nezávislí kandidáti na čele s Ing. Rudolfom Huljakom, ktorú môžeme nazvať skokan roka!
V prípadných predčasných voľbách by zvíťazila so ziskom 37-tich percent hlasov strana Smer-SD. Po jedenásť percent by získala Národná koalícia a OĽaNO. Po desať percent by získali strany Hlas-SD a Sme rodina, do parlamentu by sa dostali ešte hnutie Republika (8 percent) a Progresívne Slovensko (6 percent).
Po "páde vlády" vidí Roman Michelko predčasné voľby ako jedinú možnú alternatívu, ku ktorej politické spektrum nakoniec skôr či neskôr aj tak dospeje.
"Treba konštatovať, že aj tie najhoršie obavy sa naplnili mierou vrchovatou," povedal Michelko o súčasnej koalícii vedenej Igorom Matovičom a jeho OĽaNO.
Politológ z Prešovskej univerzity Tomáš Koziak si myslí, že to, aby sa predčasné voľby konali, je v záujme väčšiny parlamenentých strán. Pochopiteľne, až na momentálne najsilnejšiu koaličnú stranu OĽaNO a stranu Veroniky Remišovej Za ľudí.
"Výrazný hlas však bude mať Sme rodina, ktorá si želá, aby táto agónia nepokračovala,“ vysvetľuje odborník. K tomuto riešeniu sa skôr či neskôr prikloní aj SaS. Voľby podľa neho privítajú opozičné strany - zvlášť SMER, ktorý je touto vládou doslova kriminalizovaný a po predčasných voľbách sa ich situácia radikálne zmení.
"Dovolím si tvrdiť, že vláda, v ktorej by bol Robert Fico, by mala možné problémy so zahraničnou akceptáciou. On sa zbližoval so stranami, ktoré považujeme za extrémistické a fašistické,“ hovorí Koziak, ktorý nevidí ako reálne ani spojenie Smeru a Hlasu - koalícia Fica s Pellegrinim by podľa neho mohla avizovať problémy. Potenciál Koziak však vidí v kľúčovom hráčovi posledných dní, v strane SaS.
"Ide o to, ako bude SaS vyzerať a či Richard Sulík zostane na čele strany. Neviem si napríklad predstaviť, že by OĽaNO opäť fungovalo spolu so SaS,“ vysvetľuje odborník.
"Neviem o tom dohromady nič, občas sa len objavia nejaké mená súvisiace s miniatúrnymi politickými stranami. Neplatí však matematika, že ak dáme dokopy štyri dvojpercentné strany, budeme mať osem percent,“ tvrdí dosť skepticky Tomáš Koziak na adresu politického projektu, v ktorom by mohol pôsobiť Mikuláš Dzurinda.
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a zdieľaním pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik
Potrebujeme vašu podporu, ktorú nám môžete prejaviť zdieľaním našich článkov. Myslite na to a po prečítaní článku kliknite na zdieľať. ĎAKUJEME!