Politológ a vydavateľ Roman Michelko vo svojom týždennom súhrne analyzuje situáciu, ktorá vznikla po štvrtkovom hlasovaní o dôvere vláde, ktoré skončilo jej odvolaním.
Michelko rekapituluje tri roky vlády pod vedením OĽaNO, ktoré prirovnáva k nekonečnému gladiátorskému zápasu. Zároveň klubu tohto hnutia prorokuje skorý rozpad. Michelko je ďalší v rade tých, ktorí jediné východisko vidia v predčasných voľbách, v čom mu dáva za pravdu aj publicista Juraj Hrabko.
"Treba konštatovať, že aj tie najhoršie obavy sa naplnili mierou vrchovatou. Už od začiatku to bola vláda chaosu, nevyberavých osobných útokov, plná diletantskej improvizácie, už od začiatku sa celé Slovensko stalo rukojemníkom jedného extrémne hypertrofovaného ega, jedného osobnostne ťažko narušeného jedinca," pripomína Michelko počiatky vlády s tým, že ani "kozmetická zmena" na čele vlády, situácii nepomohla.
Hegera Matovič (obaja OĽaNO) totiž pustil len k zahraničnej politike a to podľa Michelka len preto, lebo o ňu Matovič záujem nemal. Heger je však len "premiérom do lepšieho počasia" , pred problémami len uniká a nie je schopný prijať zásadné rozhodnutia.
Pád vlády bol len zavŕšením toho, čo začalo prijatím prorodinného a protiinflačného balíčka proti vôli SaS.
"Už samotná táto skutočnosť bola na hrane, aby ju dokázala strana SaS predýchať, ale prelomenie veta prezidentky s pomocou Beluského sedmičky, teda poslancov ĽS NS, bol posledný klinček do rakvy. To viedlo k ultimátu, ktoré strana SaS zverejnila 6. júla a ktoré expirovalo koncom augusta," pripomína ďalej Michelko ďalšie dianie, podľa ktorého chcela SaS pôsobiť ako konštruktívna opozícia, čo sa ukázalo, ako nemožné.
Michelko vidí jediné riešenie v predčasných voľbách.
"Veľa naznačilo dvojdenné rokovanie poslaneckého klubu OĽaNO vo vládnom hoteli na Bôriku. Tam sa jasne ukázalo, že klub sa začína jednoznačne štiepiť, takzvaná občiansko- demokratická platforma zjavne tlačila na dohodu so stranou SaS a na odchod nielen Matoviča, ale aj Mikulca," poznamenáva Michelko s tým, že k frakcii sa pridal aj Matovičovi nadmieru lojálny Naď. O rozpade klubu OĽaNO svedčí aj nedávny Gyimesiho status, kde dáva "stop" liberálom.
"V septembri tiež na poslednú chvíľu predložil ono povestné desatoro, ktoré požadoval za svoj odchod, dobre vediac, že je pre stranu SaS absolútne neprijateľné," prekvapuje Matovič Michelka, ktorý Matovičovi vyčíta psychický nátlak.
"Ja predpokladám, že ako v SaSke, tak v OĽaNO spoznajú to, čo je nevyhnutné - nepáči sa im to, ale žiadnej inej cesty niet a tú deväťdesiatku potrebnú k predčasným voľbám dajú," myslí si politológ. Otázne je, či to bude pred, alebo po referende. Jediným riešením podľa Michelka sú predčasné voľby.
Publicista Juraj Hrabko upozornil, že predčasné voľby, ak poslanci splnia všetky legislatívne predpisy, by mohli byť ešte pred letom roku 2023. "Neviem si predstaviť scenár, ktorý kreslí Richard Sulík (SaS), že vznikne nejaká nová poslanecká väčšina, ktorá by podporovala novú vládu. Okrem 20 poslancov SaS nevidím žiadnych ďalších, ktorí by sa na tom podieľali. Nedá sa vylúčiť, že ich Sulík nájde, ale nepredpokladám to," skonštatoval Hrabko.
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a zdieľaním pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik
Potrebujeme vašu podporu, ktorú nám môžete prejaviť zdieľaním našich článkov. Myslite na to a po prečítaní článku kliknite na zdieľať. ĎAKUJEME!