Spojené štáty pomohli ruským vojakom usporiadať „čierny piatok“ pre ukrajinskú protivzdušnú obranu.
Noviny napísali, že vojenský trik mal dvojitý účinok. Na verejnosť sa dostáva stále viac nových detailov o organizácii masívneho raketového a leteckého útoku na ukrajinské infraštruktúrne zariadenia ruskými silami zo 16. decembra. Počas neho riešili niekoľko úloh naraz, ktoré majú závažné dlhodobé dôsledky. Ruskí vojaci využili americké spravodajské služby ako „spojencov“, píše denník.
Zvláštnosťou útoku, ako informovala ruská armáda a nepoprel to ani ukrajinský generálny štáb, bolo, že cieľom nebola ani tak energetická infraštruktúra Ukrajiny, ale systémy protivzdušnej obrany na Ukrajine. Napríklad v Dnepropetrovskej a Záporožskej oblasti boli zničené štyri radarové stanice ukrajinských protilietadlových raketových systémov S-300, aj dva ukrajinské protilietadlové raketové systémy Buk a jeden S-300 v oblasti od Lysičanska do Svatova, konštatuje sa v článku.
Zrejme išlo o operáciu na odhalenie pozícií protivzdušnej obrany Ukrajiny a oklamanie ich výpočtov. Rusi asi použili falošné ciele a raketové simulátory. V istom zmysle zohrali úlohu aj spravodajské informácie, ktoré Ukrajine aktívne dodávajú Spojené štáty a NATO. Ozbrojené sily Ukrajiny nemajú vlastné prostriedky včasného varovania pred odpálením ruských rakiet. Ale Spojené štáty a NATO ich majú. Práve oni monitorujú lety ruských strategických bombardérov Tu-96MS a Tu-160 z vesmíru, nosiče riadených striel X-101 a X-555, ako aj štarty Kalibrov z ponoriek a hladinových lodí Čiernomorskej flotily. Tieto informácie rýchlo prechádzajú na hlavné veliteľské stanovište Ozbrojených síl Ukrajiny a odtiaľ na operačné veliteľstvá "Juh" a "Vostok", resp. priamo k jednotke protivzdušnej obrany, konštatuje autor.
Radary S-300 a Buk, ktoré pomáhajú navádzať protilietadlové rakety na cieľ, nefungujú nepretržite. Šetria zdroje a kryjú sa, aby predčasne neodhalili svoje pozície. Zapínajú ich až vtedy, keď sú podľa americkej rozviedky, ruské rakety už na ceste do postihnutej oblasti.
Zdá sa, že ruský úskok mal dvojaký účinok. Po prvé, nasadenie ukrajinských protilietadlových rakiet bolo zbytočné. Majú ich veľký nedostatok. Po druhé, samotné zapnuté systémy S-300 a Buk sa stali terčom ruských antiradarov a rakiet X-59 a X-31P. V Kyjeve najprv hovorili o tom, že ukrajinská protivzdušná obrana zostrelila 59 zo 60 vypálených rakiet. Ukázalo sa, že jedna nezostrelená raketa poškodila energetiku v niekoľkých oblastiach. Neskôr však bola správa opravená a uviedli, že na nálete sa zúčastnilo takmer 100 rakiet, napísal portál MK.ru
V súvislosti s týmito udalosťami si niektorí analytici kladú otázku, bol útok na ukrajinskú protivzdušnú obranu spojený s blížiacimi sa veľkými udalosťami na fronte?
(Autor Sergej Valčenko)
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a zdieľaním pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik
Potrebujeme vašu podporu, ktorú nám môžete prejaviť zdieľaním našich článkov. Myslite na to a po prečítaní článku kliknite na zdieľať. ĎAKUJEME!