Už aj predseda Európskej ľudovej strany v Nemecku Manfred Weber priznáva, že migrácia nie je falošný problém a Nemecko je v ohrození. V Nemecku sa môže rozvinúť ďalšia migračná kríza a vláda nie je pripravená situáciu riešiť. Prijímacie strediská v Nemeckú sú plné a riešením by podľa neho mohla byť kontrola vonkajších hraníc Únie.
V rozhovore pre Welt am Sonntag poukázal nemecký líder opozičnej stredopravej straníckej rodiny, ktorá tvorí najväčšiu frakciu v Európskom parlamente na to, že prijímacie strediská v Nemecku sú plné a že miestne samosprávy zodpovedné za ubytovanie ľudí hľadajúcich azyl pracujú pod veľkým zaťažením. Okrem toho treba podľa jeho slov počítať s tým, že do Európskej únie, teda aj do Nemecka v zime opäť dorazí značný počet ukrajinských utečencov, pretože teroristický režim ruského prezidenta Vladimíra Putina neustále ničí energetickú infraštruktúru Ukrajiny. Informáciu priniesol portál mandiner.hu.
Zdôraznil svoje obavy z toho, že v zime sa spustia dramatické procesy, takže napríklad podobne ako v čase prehlbujúcej sa európskej migračnej krízy v roku 2015 sa bude musieť čoraz viac telocviční opäť musieť pretransformovať na prijímacie strediská, čím sa obmedzí školská telesná výchova a prevádzka športových klubov. Dodal, že koaličná vláda sociálnych demokratov (SPD), zelených a liberálov (FDP) nebola na túto situáciu pripravená a výzvy jednoducho ignoruje. V reakcii na podnet, že do EÚ prichádza čoraz viac utečencov nielen z Ukrajiny, ale aj z Afriky a Stredozemného mora, zdôraznil, že Taliansko potrebuje podporu, a preto by malo Nemecko poskytnúť pomoc najmä Taliansku namiesto toho, aby miliónmi eur podporovalo mimovládne organizácie, ktoré riadia záchranu z mora, čím len robia nelegálnu migráciu ešte atraktívnejšou.
Ako povedal, bolo by rozumné, keby nemecké, talianske a európske orgány spoločne kontrolovali vonkajšiu hranicu EÚ pozdĺž Stredozemného mora. A tí, ktorí nemajú vízum, pas alebo dobrý dôvod požiadať o azyl na území komunity, musia byť okamžite prevezení domov. Dodal, že sa tiež výrazne zasadzuje za vytvorenie diplomatických zón v afrických krajinách v spolupráci s tamojšími vládami, kde by žiadatelia podávali a úradníci EÚ by vyhodnocovali žiadosti o azyl. Toto riešenie by migrantov ušetrilo pred nebezpečnou námornou cestou a tiež by zničilo zločinecký biznis pašerákov ľudí, povedal.
Welt am Sonntag v ďalšej kompilácii o utečeneckej situácii v Nemecku napísal, že počet vojnových utečencov a žiadateľov o azyl by tento rok mohol dosiahnuť 1,2 milióna, čo znamená, že v krajine môže hľadať útočisko viac ľudí ako v roku 2015 na vrchole poslednej utečeneckej vlny.
Spolkový úrad pre imigráciu a azyl (BAMF) vtedy zaevidoval 890-tisíc nových žiadostí o azyl. Len z Ukrajiny tento rok prišlo asi milión ľudí. Dostávajú povolenie na pobyt bez osobitného konania. Konanie o azyle začalo do konca októbra v prípade 181 612 ľudí, ide najmä o občanov Sýrie, Afganistanu, Turecka a Iraku. Počet žiadostí o azyl sa v novembri naďalej zvyšoval a úrady očakávajú, že do konca roka dosiahne hranicu 200 000.
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik