Vo štvrtok boli medializované informácie o tom, že 23. novembra vyšetrovateľka tímu Gorila začala trestné stíhanie a obvinila sedem osôb. Medzi nimi boli Jaroslav Haščák, Jiří Malchárek, Anna Bubeníková, Jozef Jurica čo potvrdil aj hovorca polície, Michal Slivka.
Títo štyria boli obvinení z obzvlášť závažného zločinu legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Objavili sa nové skutočnosti, ako celá skupina mala fungovať a aké boli ich ciele. K obvineniu, s ktorým obhajoba nesúhlasí, sa vyjadril aj predseda parlamentu Boris Kollár a predseda Smeru Robert Fico.
Portál Startitup informuje, že cieľom skutkov, pripisovaných sedmičke obvinených, bolo získanie priameho, ale i nepriameho vplyvu na "niektoré strategické subjekty v energetickom hospodárstve štátu."
Jaroslav Haščák patrí medzi najvplyvnejších ľudí na Slovensku. Podľa vyšetrovateľa NAKA mal v rokoch 2005 a 2006 ako najvyššie postavený člen skupiny rozhodovať o jej zámeroch a stratégii. Takisto pracoval na ekonomických záujmoch skupiny Penta. Mal určovať postupy a vydávať pokyny jednotlivým členom skupiny. Malo ísť o prijímanie právnych aktov v rámci prebiehajúcej privatizácie Slovenských elektrární.
Vyšetrovateľ tvrdí, že Haščák riadil a usmerňoval priamych podriadených Jirka Malchárka (vtedajší minister hospodárstva) a tiež Annu Bubeníkovú (riaditeľka Sekcie zakladateľských činností a výkonu práva akcionára na Fonde národného majetku (FNM) a tiež bola členkou viacerých dozorných rád). Haščák rozhodoval o vyplácaní a zakrývaní benefitov, odovzdaných členom skupiny.
Ten mal byť na strednej úrovni skupiny najmä v období od 19.10.2005 do 4.7.2006. Vtedy bol podpredsedom vlády a ministrom hospodárstva a policajti tvrdia, že bol osobne podriadený Jaroslavovi Haščákovi a jeho pokynom.
Vyšetrovateľ tvrdí, že vláde na schválenie mal predkladať písomné podklady o strategických podnikoch a tiež zabezpečoval výkon akcionára v mene FNM v strategických podnikoch. V mene Haščákových záujmeov sa mal koordinovať s Annou Bubeníkovou. Za toto mal získať majetkové benefity v hodnote viac, ako 1,1 mil. eur.
Trestnú činnosť mala Anna Bubeníková páchať v rokoch 2003-2006 na strednej úrovni skupiny, ako Malchárek. Bola členkou výkonného výboru FNM a riaditeľka Sekcie zakladateľských činnosti, výkonu práva akcionára na Fondu národného majetku, členkou dozornej rady Paroplynový cyklus. a.s. a ďalších. Priamo bola podriadená Jaroslavovi Haščákovi a konala na základe jeho pokynov a usmernení. Vynieslo jej to takmer 1,5 mil. eur.
"Bývalý riaditeľ Sekcie prípravy a realizácie predajov na Fonde národného majetku, člen dozornej rady Slovenských elektrárni mal podľa polície pôsobiť v nižšej úrovni skupiny v priamom podriadení Anny Bubeníkovej," predstavuje ho portál Startitup.
V Haščákov prospech pôsobil v niekoľkých akciových spoločnostiach a vyšetrovateľ tvrdí, že jeho benefity boli vo výške takmer pol milióna eur.
Okrem predstavenej štvorice bol obvinený aj Peter Huňor (bývalý podpredseda výkonného výboru štátneho Fondu národného majetku počas vlády SDKÚ) NAKA ho okrem založenia zosnovania a podporovania zločineckej skupiny stíha aj z pokračovacieho obzvlášť závažného zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.
Vladimír Rigász ako predseda a Stanislav Reguli ako podpredseda predstavenstva GovCo vykonávali vôľu jediného akcionára ministerstva hospodárstva SR v spoločnosti GovCo, zastúpeným Jiřím Malchárkom. Oboch vyšetrovateľ obvinil z obzvlášť závažného zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.
Startitup uvádza, že celková škoda, ktorú obvinení napáchali, sa pohybuje okolo 440 miliónov eur.
Obhajca Jaroslava Haščáka Martin Škubla s obvinením svojho klienta nesúhlasí, no víta možnosť sa po 10 rokoch oboznámiť so spisom a brániť sa voči vzneseným obvineniam. Doteraz to podľa obhajcu nebolo možné.
"Ak toto obvinenie je resumé desaťročného vyšetrovania Gorily tzv. 'vo veci', znamená toto obvinenie v podstate začiatok konca celej tejto kauzy," poznamenal Haščákov obhajca Škubla, podľa ktorého im bolo obvinenie Haščáka doručené až po medializácii, čo hodnotia ako fiasko desaťročného vyšetrovania.
"Kauza Gorila sa mala riadne vyšetriť už pred 12 rokmi. Je to trauma nášho národa, nemáme to vyriešené," povedal Kollár s tým, že dotyční aktéri už mali byť potrestaní. Víta, že polícia začala konať v kauze. Pripomenul však nedávne udalosti a rozhodnutia justičných orgánov. Tiež skutočnosť, že sa rezort spravodlivosti ospravedlnil Jaroslavovi H. za nezákonné obvinenie a väzbu. Kollár je presvedčený, že ak to dopadne takto, mali by vo svojich funkciách skončiť minister vnútra a policajný prezident.
Robert Fico si myslí, že načasovanie gorily na štvrtkové ráno malo svoj presný zámer.
"To, čo sa udialo zo strany NAKA nesie všetky prvky organizovanosti. Táto organizovaná skupina na čele s Mikulcom (OĽaNO) sa rozhodla, že dnes (vo štvrtok, pozn. red.) budú zabávať verejnosť aj nejakými inými trestnými vecami mysliac si, že to pomôže pánovi Mikulcovi," myslí si Robert Fico, podľa ktorého je to "odkaz" Kollárovej Sme rodina, ktorej niektorí poslanci boli rozhodnutí zahlasovať za odvolanie ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO).
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik