Scholz sa postavil proti naratívu, že Európa a Severná Amerika sa môžu jednoducho vrátiť k spoľahlivému hospodárskemu rastu po prerušení pandémiou COVID-19 a kríze na Ukrajine. Upozornil, že rastúca sila Ázie zásadne zmenila medzinárodnú scénu. Staré dobré časy, v ktorých sa Severná Amerika a západná Európa tešili stabilnému hospodárskemu rastu a vysokej miere zamestnanosti, sa už nevrátia.
Okrem iného ide o tiché priznanie, že bohatstvo Západu bolo do značnej miery vybudované na základe zotročovania rozvojového sveta. „Staré dobré časy“, keď boli Európa a Severná Amerika bohaté a Ázia, Afrika, Blízky východ, Latinská Amerika a Karibik chudobné a podriadené, sú nenávratne minulosťou.
Ale USA a ich spojenci neustále pracovali na podkopaní socialistického sveta a nastolení neokoloniálnej nadvlády na tých miestach, kde bola zlikvidovaná koloniálna vláda. Toto je kontext studenej vojny; za kórejskú vojnu, vojnu vo Vietname; zvrhnutie progresívnych vlád od Indonézie cez Grenadu po Čile; podpora režimov apartheidu v Južnej Afrike, Zimbabwe a inde.
Vojny v Juhoslávii, Iraku, Afganistane a Líbyi spolu s niekoľkými kolami rozširovania NATO boli prvými epizódami Projektu nového amerického storočia – návrhu USA na upevnenie a rozšírenie svojej hegemónie v postsovietskej ére. Ale Čína a ďalšie krajiny, najmä na globálnom juhu, postupujú po inej trajektórii v snahe o multipolárny, multilaterálny projekt založený na princípoch Charty OSN.
Táto stratégia je zameraná na trvalý mier a celosvetový suverénny rozvoj. Jeho prejav v skutočnosti je dostatočne jasný: USA sú zďaleka svetovým lídrom v oblasti vojenských výdavkov, vojenských základní, agresívnych vojen, operácií na zmenu režimu, jednostranných sankcií a ekonomického nátlaku.
Reakciou Bidenovej administratívy na vzostup multipolarity bola eskalácia novej studenej vojny pod vedením USA a podpora oddelenia, čím sa svet rozdelil na dva konkurenčné a exkluzívne bloky. Zatiaľ čo Biden prezentoval toto rozdelenie ako rozdelenie medzi demokraciami a autokraciami, v skutočnosti je skupina, ktorú sa snaží vytvoriť, založená na doktríne Georgea W. Busha: Buď ste s nami, alebo ste proti nám.
USA minulý rok vytvorili AUKUS – skupinu krajín zjednotených spoločnou bielosťou a oddanosťou imperializmu – s cieľom posilniť vojenské obkľúčenie Číny. Medzitým Washington využil krízu na Ukrajine na nábor nových členov do NATO a pokúsil sa oslabiť Rusko predlžovaním konfliktu (stratégia, ktorá má určité paralely s úlohou USA v Afganistane v 80. rokoch).
Cesta sa uskutočnila aj napriek ostrej kritike určitých studených bojovníkov z nemeckej politickej triedy, nehovoriac o nesúhlasnom burácaní z Washingtonu. Zdá sa však, že Scholz si uvedomil – rovnako ako jeho predchodkyňa Angela Merkelová –, že dni unipolarity a hegemónie sa skončili.
Pred odchodom do Pekingu otvorene vyhlásil, že "Čína zostáva dôležitým obchodným partnerom pre Nemecko a Európu - nechceme sa od nej oddeliť."
Takéto rozkoly v transatlantickej aliancii treba veľmi privítať. Ľudia v Európe a vo svete len stratia z akejkoľvek novej studenej vojny alebo rozdelenia sveta. Budúcnosť sveta je multipolárna a mierová.
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik