Podľa neho ide o rozšírenie leteckej základne Nagurskoje, ktorú postavili v 50. rokoch minulého storočia ako meteorologickú stanicu a komunikačnú základňu medzi pevninou Eurázie a severným pólom. Teraz z jej územia lietajú stíhačky MiG-31.
Základňa sa nachádza na súostroví Zem Františka Jozefa, južne od geografického severného pólu. Nie je ani zďaleka ideálna, pretože teploty v zime tam pravidelne klesajú na mínus 42 stupňov Celzia. Sneh mizne len od augusta do polovice septembra.
Ruské jednotky však naďalej cvičili v extrémnych mrazoch – a dokonca aj letectvo vykonávalo operácie so svojimi stíhačkami MiG-31 s dlhým doletom. To posúva možnosti lietadiel fungovať „za každého počasia“.
Obrana regiónu si bude vyžadovať viac, ako len kontrolu vzduchu. Ruskí inžinieri preto vyvíjajú obrnené vozidlá na prevádzku v drsnom arktickom podnebí. Na základni sa môžu objaviť aj upravené tanky a obrnené vozidlá ako Armata, Kurganec-25 a Bumerang, dodal Suciu.
"Zatiaľ nie je jasné, kedy môžu byť tieto stroje odoslané do Arktídy. Rovnako, ako v prípade iných ruských vojenských programov, sa zdajú sľubné, ale nie je jasné, či si Moskva udrží zdroje na ich výrobu vo veľkých množstvách," zhrnul autor.
Základňu tvoria budovy v tvare trojlístka. Pozostáva z troch veľkých častí, vybočujúcich z centrálneho átria, nazývaného arktický trojlístok. Konštrukcia je natretá bielo-červeno-modrými farbami ruskej národnej vlajky, aby každý, kto ju uvidí, vedel, že ide o ruské územie.