Predstavy o tom, čo znamená vyhrať alebo čo by predstavovalo prijateľnú porážku, sa budú naďalej meniť, pretože pomer síl na bojisku bude diktovať, čo je realistické. Skonštatoval to vo svojom komentári pre National Interest analytik špecializujúci sa na bezpečnosť a medzinárodné vzťahy Alexander E. Gale.
Úspech na bojisku povzbudil Ukrajinu, aby prehodnotila svoje ciele vzhľadom na to, že úplné vojenské víťazstvo sa teraz zdá byť možné. Kyjev sa preto zameral na úplné vyhnanie Ruska zo všetkých území, ktoré okupovali od februára. Niektorí ukrajinskí predstavitelia dokonca diskutovali o zvrátení anexie Krymu z roku 2014 Moskvou a o zovretí časti východnej a južnej Ukrajiny.
Andriy Yermak, šéf prezidentskej administratívy Volodoymyra Zelenského, podobne komentoval : „Bude mier, keď zničíme ruskú armádu na Ukrajine a dosiahneme hranice z roku 1991.
Zatiaľ sa táto vízia víťazstva javí ako fantázia minulosti. Neúspech ruských síl pri dobytí letiska Antonov a úzke miesto veľkej kolóny motorizovaných a mechanizovaných jednotiek na ceste do Kyjeva nakoniec viedli k tomu, že Rusko nedokázalo dobyť ukrajinskú metropolu.
Verejne ruskí predstavitelia vysvetlili toto zlyhanie tvrdením, že „prvá fáza“ ruských vojenských plánov bola dokončená. Tento trik odrážal potrebu sprostredkovať domácemu publiku pozitívnu správu, že operácie boli úspešné. Za zatvorenými dverami je však nepravdepodobné, že by Putin alebo jeho vojenskí dôstojníci verili, že v skutočnosti boli úspešní. Skutočnosť na mieste si však vyžiadala zmenu stratégie a Kremeľ obrátil svoju pozornosť na východnú a južnú Ukrajinu. Putin sa teraz snaží o obmedzenejšie víťazstvo v rámci tohto užšieho geografického priestoru.
Nie je jasné, do akej miery Moskva obmedzila podmienky, ktoré považuje za nevyhnutné pre víťazstvo. Putin by mohol teoretizovať, že plne mobilizovaná sila by mohla zvrátiť predchádzajúce vojenské zlyhania Ruska. V októbri ruský minister obrany Sergej Šojgu oznámil čiastočnú mobilizáciu 300 000 vojakov. Okrem toho je pochybné, že by Putin riskoval politické a ekonomické dôsledky postavenia Ruska na totálnu vojnu. Otázne je aj to, koľko ďalších pracovných síl môže posunúť vojnu v prospech Moskvy, ak bude velenie a riadenie, logistika a celý rad ďalších problémov sužujúcich ruské ozbrojené sily pretrvávať.
Namiesto toho je oveľa pravdepodobnejšie, že Moskva poľavila vo svojich podmienkach na víťazstvo, aby dosiahla skromnejšie ciele na východnej a južnej Ukrajine. Súčasťou Putinovho verejného ospravedlnenia invázie bolo poskytnutie pomoci separatistickým štátom v Donecku a Luhansku, zdanlivo s cieľom zabrániť „šikanovaniu a genocíde“ zo strany Kyjeva. V septembri Rusko usporiadalo referendá na okupovaných ukrajinských územiach a formálne anektovalo Luhansk a Doneck spolu s Chersonskou a Záporožskou oblasťou. Ak Moskva dokáže tieto regióny pevne uchopiť, Putinovi propagandisti by mohli vytvoriť verziu víťazstva založenú na bezpečnosti týchto oblastí.
Zatiaľ sa ani jedna zo strán nezdá byť pripravená rokovať. Vo všeobecnosti platí, že štáty prichádzajú k rokovaciemu stolu, aby ukončili vojnu, keď majú silnejšiu vojenskú pozíciu na vynútenie si ústupkov od svojho protivníka, alebo keď sú tak ohrozené, že mier je nevyhnutnosťou.
Kyjev je v lepšej vojenskej pozícii, aby mohol využiť ústupky, ak sa rokovania uskutočnia. Západní spojenci Ukrajiny niečo šomrali, že Kyjev by mal presadzovať dialóg, kým oni budú mať navrch. Zelenského vláda však trvá na tom, že kým sa ruské sily úplne nestiahnu z Ukrajiny, žiadne rokovania nebudú. „Keď máte iniciatívu na bojisku, je trochu zvláštne dostávať návrhy ako: ‚Aj tak všetko nezvládnete vojenskými prostriedkami, musíte vyjednávať‘,“ povedal Zelenského poradca Mykhaylo Podolyak.
V každom prípade je pravdepodobnosť, že Moskva čoskoro bude súhlasiť s rozhovormi, nízka. Rusko je na tom vojensky zle, ale jeho situácia nie je nezvratná a Kremeľ neodradia ani ťažké straty. Putin potrebuje úspechy na bojisku, ktoré môže prezentovať ako víťazstvo domácemu publiku. Bez toho bude jeho pozícia pri moci mimoriadne slabá. Moskva bude pravdepodobne potrebovať prinajmenšom pevnú kontrolu nad oblasťami, ktoré anektovala na východnej a južnej Ukrajine, ako aj nepretržitú kontrolu nad Krymom, aby mohla zvážiť rokovania. A to len vtedy, ak Putin dospeje k záveru, že ďalšie vojenské zisky sú nedosiahnuteľné.
To znamená, že prímerie nie je na dohľad a boje budú pokračovať, kým jedna strana nedosiahne rozhodujúcu vojenskú výhodu, aby presadila priaznivý výsledok. Žiadna zo strán pravdepodobne nebude súhlasiť s kompromismi pri rokovacom stole, kým sa pomer síl výrazne neposunie tak či onak.
Zatiaľ sa očakáva spomalenie tempa bojov, keďže teploty počas zimných mesiacov klesajú. To poskytne ruským a ukrajinským politikom čas, aby zvážili svoje ďalšie kroky a zhodnotili svoje ciele. Predstavy o tom, čo znamená vyhrať alebo čo by predstavovalo prijateľnú porážku, sa budú naďalej meniť, pretože pomer síl na bojisku bude diktovať, čo je realistické.
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik