Vynaliezavosť podvodníkov nepozná hraníc. V predvianočnom období títo vagabundi vyrastajú ako huby po daždi. V tomto čase si dôchodcovia najčastejšie vyberajú úspory z banky, ktoré potom skladajú doma. Mnoho z nich v dobrej viere ľahko naletí slovám rôznym špekulantom, ktorí vystupujú ako dôveryhodní zamestnanci banky, pričom skutočnosť je úplne iná.
Podvodníci už upustili od otrepaného príbehu, že váš syn alebo vnuk mal autonehodu, pri ktorej zranil malé dieťa a treba za neho vyplatiť značnú časť peňazí, lebo inak zvyšok života strávi za mrežami. Tieto príbehy už veľmi nezaberajú na dôchodcov.
V jesennom období oveľa nebezpečnejšie sú tieto príbehy, o ktorých píšu topky: „S blížiacimi sa vianočnými sviatkami bude čoraz väčšie množstvo ľudí vyberať svoje úspory a obzerať sa po darčekoch, ktorými by potešili svojich najbližších. O to viac bude preto dôveryhodnejšie znieť, ak vám niekto zavolá a bude vás presviedčať, že je ten najlepší čas, aby ste ochránili svoje úspory.“
Ich obeťou sa stal starší Košičan, ktorého prekvapil neznámy hlas v telefóne. „Staršieho Košičana prekvapil neznámy hlas v telefóne, ktorý sa predstavil ako pracovník banky a oznámil mu, že na mužov občiansky preukaz si niekto vybral úver na viac ako 10 000 eur,“ uviedla košická krajská policajná hovorkyňa Lenka Ivanová.
Hovorkyňa ďalej dodáva: „Neznámy hlas muža po celý čas inštruoval, čo má robiť, a presvedčil ho, že po vložení celej čiastky mu príde na email nové prihlasovacie meno aj heslo, vďaka ktorým bude mať prístup k novému účtu.“
Dotyčnému mužovi žiadne prístupové kódy neprišli, čiže automaticky prišiel o finančnú hotovosť 8000 eur. „Polícia už vo veci začala trestné stíhanie pre trestný čin podvodu a po páchateľovi pátra,“ dodávajú topky.sk.
Ivanová na záver konštatuje ako postupovať ak sa ocitneme nedajbože v podobnej situácii: „Aby však bolo možné takýto skutok nielen dôkladne zadokumentovať, ale začať po páchateľoch čo najskôr pátrať, je potrebné, aby poškodení občania takéto konanie čo najskôr oznámili Policajnému zboru. Samozrejme, pokiaľ je to čo len trochu možné, skutočnosti si treba overiť u svojich príbuzných, známych, v banke či na pošte.“
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a zdieľaním pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik