Hovorí sa mu "úzkosť z účtov". Vyvoláva jú klesajúca kúpna sila obyvateľstva a veľký nárast inflácie v relatívne krátkom čase. Vyplýva to z prieskumu Intrum European Consumer Payment Report 2022. Zúčastnilo sa ho 24 011 Európanov z 24 európskych krajín, z toho 1000 Slovákov.
Prieskum na Slovensku ukázal, že zvlášť mladí ľudia by v budúcnosti mohli mať problém so splácaním dlhov, keďže ľahšie podľahnú trendu vziať si tovar, za ktorý zaplatia neskôr.
Ľudmila Bolhová, PR a marketingová špecialistka Intrum Slovakia o prieskume medzi slovenskými respondentami informovala, že 8 z desiatich opýtaných sa obáva vplyvu rastúcich cien energií a potravín na ich peňaženky. Pritom jeden zo štyroch je presvedčený, že v budúcom roku "neutiahne" ceny energií.
Jeden zo štyroch európanov sa rovnako "priznalo", že počas uplynulého roka už nejaký účet nezaplatili. Prekvapujúca je informácia, že na Slovensku je strach z nárastu cien výraznejší - 87 percent, avšak "len" 19 percent Slovákov nebolo schopných uhradiť niektorý zo svojich účtov.
"Iba 2 % Slovákov uvádza, že inflácia nemá na nich vplyv. Alarmujúce je, že 88 % domácností udáva negatívny dosah inflácie na ich domáce financie. Dokonca aj tí spotrebitelia, ktorých sa napríklad pandémia COVID-19 relatívne nedotkla, dnes vplyv vysokej inflácie pociťujú tiež. Je prirodzené, že po dlhých rokoch nízkej inflácie a uvoľnenej menovej politiky spôsobil prudký nárast cien a rastúce úrokové sadzby u spotrebiteľov hlboký pesimizmus, pokiaľ ide o budúcnosť," vysvetlil Martin Musil, výkonný riaditeľ Intrum Slovakia.
Ten rastie hlavne medzi mladšími respondentami - využíva ho až 31 percent respondentov vo veku 18-21 rokov. Tento trend je znepokojujúci, pretože by mohol viesť k problémom so splácaním dlhov. Mladí respondenti tiež pociťujú vplyv rastúcich cien na svoj spoločenský život.
Požiadať oň plánujú štyria z desiatich respondentov - chceli by tak vylepšiť svoju finančnú situáciu. Mnoho respondentov tvrdí, že ak by bolo nutné, kvôli zaplateniu účtov by sa mohli vzdať nákupov cez e-shopy.
"Značná väčšina respondentov očakáva, že vysoká inflácia bude pretrvávať roky. To naznačuje malú vieru v schopnosť našich vládnych predstaviteľov dostať ceny pod kontrolu. Cenové šoky budú mať prirodzene výrazný vplyv na štruktúru výdavkov spotrebiteľov, pričom sa zvýši riziko nesplácania účtov s nižšou prioritou. Zároveň musia podnikatelia počítať s tlakom na zvyšovanie miezd zo strany zamestnancov," dodal Musill.
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a zdieľaním pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik