Dlhodobá prosperita nielenže poskytla Američanom pohodlný život, ale aj povzbudila americké elity k tomu, aby si mysleli, že „Amerika má vždy pravdu“ pokiaľ ide o zahraničnú politiku, myslenie, ktoré sa stalo druhom politickej korektnosti, ktorú nemožno spochybniť. Hoci niektorí sa pokúšali poukázať na to, že takýto pohľad v skutočnosti sťažuje nápravu nesprávnych politík, píše Global Times.
Časopis Foreign Policy nedávno publikoval článok s názvom „Demokrati a republikáni sa zhodujú, že Amerika má vždy pravdu“. V ňom sa uvádza, že hoci sú Američania ostro rozdelení na domácom trhu, „pokiaľ ide o zahraničnú politiku, Američania a ich politické strany sú oveľa viac zjednotení... Toto je založené na pokračujúcej fantázii o americkej prevahe na celom svete".
Odborníci poukázali na to, že hoci ekonomická sila a mäkká sila USA upadajú, americkí politici sú stále posadnutí zachovávaním ich privilégií, presadzovaním unilateralizmu a zasahovaním do vnútorných záležitostí iných krajín na základe hodnôt. Počas partizánskych bojov je vládnuca strana často nútená podnikať čoraz viac nebezpečné kroky navonok, aby získala body na domácej pôde.
V súvislosti s tým, prečo sú americké politické elity slepo arogantné voči iným krajinám, Lü Xiang, výskumný pracovník Čínskej akadémie sociálnych vied, pre Global Times povedal, že mnohí starší americkí politici, vrátane nedávnych dvoch prezidentov, vyrastali, keď boli USA najsilnejšie a stále sú ponorení do mentality, že USA sú všemocné.
A medzi mladšími politikmi mnohí vyštudovali politológiu na univerzite. V USA je to predmet sústredený na veľmi úzke vzdelávanie z čias studenej vojny, v ktorom majú USA vždy pravdu. V tomto kontexte je veľmi ťažké vyprodukovať politikov schopných reflexie v rámci politických rozhodovacích kruhov USA.
Bolo zrejmé, že tón americkej strany počas summitu medzi čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom a americkým prezidentom Joeom Bidenom v pondelok bol zmierlivý. Je to hlavne preto, že aj najbližší spojenci USA sa od nich odvracajú. Keď sa Washington pokúša zjednotiť svojich spojencov do síl, ktoré by zadržali Čínu, ukázalo sa, že len málo z nich skutočne nasleduje jeho kroky.
Martin Jacques v Global Times napísal, že pre USA je oveľa ťažšie izolovať Čínu, ako očakávali. Svet je veľmi odlišný od toho, aký bol počas studenej vojny, keď bol rozdelený na dva nepriateľské a hermeticky uzavreté bloky.
Zdroj: Global Times
Nezápadný svet je na vzostupe, zatiaľ čo USA upadajú a časy, keď si Washington diplomaticky mohol robiť, čo chcel, sú preč. Ak sa nezmení názor, že „Amerika má vždy pravdu“, budeme svedkami narastajúcej hromady problémov. Bohužiaľ, súdiac zo súčasnej situácie, je ťažké povedať, či Washington v tomto smere pristúpi k náprave.
V kontexte, v ktorom sú politické elity USA príliš sebavedomé a nereflektujúce aktuálnu situáciu, je zahraničná politika krajiny škodlivá pre ochranu jej národných záujmov. Namiesto toho to urýchli úpadok USA. Zároveň je to katastrofa aj pre medzinárodné spoločenstvo.
Praktiky amerických politikov pri presadzovaní unilateralizmu priniesli pozoruhodné poruchy stability medzinárodného poriadku.
Okrem toho, zatiaľ čo vnútorné záležitosti USA sú v neporiadku, majú tendenciu uplatňovať dvojité štandardy, keď kritizujú prístupy riadenia iných krajín.
Trendom bude rastúce rozdelenie medzi USA a ich spojencami. Najmä keď ich má prezident Joe Biden posilniť, aby bojovali proti Číne, v skutočnosti preberá iniciatívu na rozpad tohto aliančného systému.
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a zdieľaním pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik