Státisíce ľudí protestovalo v uliciach Madridu kvôli zlému stavu zdravotníctva. Španielski demonštranti vyrazili do ulíc pred plánovaným štrajkom približne 5000 regionálnych lekárov, ktorý je naplánovaný na 21. november. Tvrdia, že situácia je neudržateľná pre nedostatok zdrojov a personálu v oblasti zdravotníctva, ku ktorým došlo v dôsledku úsporných opatrení zavedených počas finančnej krízy ešte pred desiatimi rokmi. Pravicová regionálna vláda pritom plánuje ďalšie nepopulárne reformy.
Proti úsporným opatreniam, ktoré považujú za dôvody, ktoré viedli k zníženiu kvality verejnej zdravotnej starostlivosti protestovali v hlavnom meste Španielska státisíce demonštrantov. Tí sa v nedeľu zišli v uliciach Madridu na obranu systému verejného zdravotníctva v regióne. Do pochodu sa zapojili známi umelci, celé rodiny s deťmi a starými rodičmi, politici, odborári aj pracovníci zdravotníctva. Hovorca regionálnej vlády uviedol, že protestu sa zúčastnilo 200 000 ľudí, organizátori však uvádzajú, že celkový počet účastníkov bol až 600 000. Letecké zábery nad hlavnými bulvármi vedúcimi k radnici ukázali, že obrovské vlniace sa more demonštrantov sa valí zo všetkých strán. Informáciu priniesol portál dw.com
Odbory tvrdia, že služby primárnej starostlivosti v oblasti Madridu sú už roky pod obrovským tlakom kvôli nedostatku zdrojov a personálu v dôsledku úsporných opatrení zavedených počas finančnej krízy v krajine pred desiatimi rokmi. Zástupcovia odborov tvrdia, že zdravotná starostlivosť sa zhoršila zlým riadením a že regionálna vláda chce ďalej reštrukturalizovať systém. Tým by umožnila viac verejno-súkromných partnerstiev v oblasti zdravotnej starostlivosti. Úrady chcú zvýšiť online pohotovosť aj pre nedostatok personálu v strediskách verejného zdravia. "To, čo robia, je bezprecedentná katastrofa," povedala novinárom Monica Garcia z tvrdo ľavicovej strany Mas Madrid. "Existuje veľmi jednoduchý spôsob, ako si udržať profesionálov, a to slušne sa k nim správať: dať im zmluvy, ktoré nie sú len na mesiac, týždeň, víkend. Ak to vláda nie je schopná urobiť, je to kvôli politickým záujmom,“ dodala Garcia.
Okrem väčších investícií do zdravotníctva požadovali demonštranti aj rezignáciu madridskej pravicovej regionálnej šéfky vlády Isabel Díaz Ayuso. Železná lady z Madridu si získala podporu aj odpor svojou populistickou rétorikou, obviňujúc ľavicových politikov z komunizmu a zdravotné sestry z lenivosti.
Ľavicová národná vláda protest podporila a uviedla, že regionálne orgány pod vedením Ayuso sú zodpovedné za "katastrofálne riadenie" verejnej zdravotnej starostlivosti v Madride. "Madrid je región, ktorý investuje najmenej do zdravia na obyvateľa," povedal minister vlády Felix Bolanos. "Celoštátny priemer je 1 700 EUR na obyvateľa a v Madride je to 1 300 EUR." Bolanos dodal, že Madrid je tiež regiónom s najmenším počtom lekárov a sestier na obyvateľa.
Protest prichádza pred plánovaným štrajkom takmer 5000 regionálnych rodinných lekárov a pediatrov, ktorý je naplánovaný na 21. novembra. Dôvodom je podľa nich pracovné preťaženie, nekonečné termíny a nedostatok času s pacientmi. "Škrty, ku ktorým došlo už od roku 2010, sú pre verejné zdravie zničujúce. Situácia je teraz neudržateľná," povedal pre španielsku tlačovú agentúru Europa Press lekár z Hospital de la Princesa. Pripoja sa k skoršiemu štrajku zdravotníkov proti novému modelu mimonemocničných pohotovostných centier, z ktorých niektoré pre nedostatok personálu ponúkajú len videokonzultáciu.
Sin palabras. Madrid se levanta por la Sanidad Pública✊🏻
— Jose🏳️🌈 (@JoseLahozR) November 13, 2022
pic.twitter.com/I3eS66Ilj5
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a zdieľaním pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik