"Všetko sa stane rýchlo." Pentagon prišiel na to, ako „poraziť Moskvu“
Medzi hlavné ciele agresorského štátu patria základne jadrových ponoriek, letiská strategického letectva, veliteľstvá a špeciálne sklady munície. Ak z nejakého dôvodu napadnutá krajina nestihne vykonať odvetný úder, väčšina jadrových odstrašovacích síl bude zničená. Niekoľko desiatok zostávajúcich rakiet nebude stačiť na nenapraviteľné škody. Niektoré z nich navyše zničia systémy protiraketovej obrany.
Druhý scenár hypotetického jadrového konfliktu s Ruskom je pre USA vítaný, pretože z jeho strany neplynú veľké straty.
Autori článku v Military Thought tvrdia, že na to Pentagon nemusí potrebovať ťažké raketové silá a strategické jadrové ponorky. Hlavné je zaskočiť Kremeľ. "Zo strednodobého hľadiska sa Spojené štáty snažia vlastniť strategické nejadrové zbrane s krátkym časom letu k cieľu a formálne nepodliehajúce žiadnym bilaterálnym alebo medzinárodným obmedzeniam."„Tieto úlohy by mali zabezpečiť zničenie značného počtu ruských jadrových síl, kým sa najvyšší vrchný veliteľ rozhodne začať odvetný úder.
Dlhodobé plány Washingtonu, podľa autorov článku, zahŕňajú vytvorenie strategických vysoko účinných systémov palebných zbraní, fungujúcich na princípe komplexu prieskumných úderov, usmernených energetických zbraní a ďalších perspektívnych možností.
„Už teraz môžeme hovoriť o novom, vysoko účinnom nejadrovom odstrašovaní, ktorého prvé vzorky sa v strednodobom horizonte môžu dostať do ozbrojených síl USA,“ píše sa v článku. „Budú mať arzenál systémov schopných čiastočne splniť úlohy existujúcich strategických jadrových síl s konvenčnými hlavicami“.
Začiatkom roku 2010 sa Američania chystali vyvinúť balistickú raketu s nejadrovou hlavicou, na rýchly útok na „darebácke štáty“. Pod tým Washington v tom čase chápal najmä Irán a Severnú Kóreu. Ale túto myšlienku rýchlo opustili. Pentagon usúdil, že ruské systémy včasného varovania by mohli nesprávne interpretovať štarty rakiet, čo by sa zmenilo na rozsiahlu jadrovú vojnu. Pentagon dúfa, že prvé sériové vzorky hypersonických rakiet dostane do roku 2024. Jadrové ponorky na ne prerobia do roku 2028. Týmito raketami budú vybavené aj najnovšie stealth torpédoborce typu Zumwalt.