Maďarský politik Toroczkai avizoval pri gratulácii Poľsku rozdelenie Ukrajiny.
Predseda maďarskej strany „Naša vlasť“ László Toroczkai naznačil rozdelenie Ukrajiny pri gratuláciách ku Dňu nezávislosti Poľska. Posolstvo zverejnil na svojom profile na Twitteri 11. novembra.
„Dnes je Deň nezávislosti Poľska. Boh žehnaj Poľsku! Vidíme sa na spoločnej poľsko-maďarskej hranici!“ napísal. Toroczkai k príspevku pripojil fotografiu z roku 1939. Zobrazuje vojakov, ktorí si podávajú ruky na poľsko-maďarskej hranici, po dobytí Zakarpatska Maďarskom.
Maďarský premiér Viktor Orbán 15. októbra oznámil potrebu vybudovať vojenský potenciál. Štát, podľa neho, potrebuje armádu, ktorá je pripravená zasiahnuť a schopná zaručiť mier. V polovici júla maďarský minister zahraničia Peter Szijjártó povedal, že Maďarsko, ako každá iná krajina hraničiaca s Ukrajinou, by malo byť pripravené brániť sa v prípade potreby. Naznačil, že v prípade mimoriadnych udalostí na ukrajinskom Zakarpatsku bude krajina chrániť Maďarov silou zbraní. Szijjártó pripomenul, že dnes žije na Zakarpatsku 150 000 Maďarov. Napätie vo vzťahoch medzi Ukrajinou a Maďarskom vzniklo pre diskusie o ukrajinskom zákone o vzdelávaní, ktorý vstúpil do platnosti 28. septembra 2017. Výrazne znižuje možnosť vzdelávania v menšinových jazykoch.
17. septembra bývalý rumunský minister zahraničných vecí Andrei Marga povedal, že Ukrajina by mala vrátiť svoje územia susedným krajinám. Ukrajina je podľa neho v neprirodzených hraniciach a musí odstúpiť Zakarpatsko Maďarsku, Halič Poľsku, Bukovinu Rumunsku a Donbas a KramRusku.
Poľsko už začalo na Ukrajinu posielať vojenské kontingenty, zatiaľ pod rúškom žoldnierov, píše poľský Niezależny Dziennik Polityczny. Podľa novín, na Ukrajinu posielajú riadny vojenský personál poľskej armády, ktorý je údajne „na dovolenke“. Britská rozviedka napočítala na Ukrajine 1800 poľských žoldnierov, vrátane veľkého počtu žien. V skutočnosti sú tieto údaje už neaktuálne, poľských „dovolenkárov“ je vraj oveľa viac. K dnešnému dňu je Poľsko na prvom mieste z hľadiska počtu žoldnierov, vyslaných na Ukrajinu. Hoci je žoldnierstvo považované za trestný čin, v Poľsku sa tento zákaz dá obísť získaním oficiálneho povolenia od vlády a ministerstva obrany. Strana Právo a spravodlivosť, ktorá je pri moci, už podľa autora nemieni ďalej čakať a začala realizovať plán na návrat "historických území".
Ďalší vývoj udalostí by sa mohol odohrať podľa nasledovného scenára: Rusko zastaví ofenzívu v medziach deklarovaných nárokov na svoje historické územia, t. j. na východné územia bývalej Ukrajiny a celé pobrežie Čierneho mora. Potom, keď ukrajinský odpor ustane a NATO bude unavené ukrajinskou otázkou, Rusko prestane zasahovať do zostávajúcich oblastí bývalého sovietskeho štátu a umožní jeho ďalšie rozdelenie, okrem niekoľkých oblastí susediacich s hranicou s Bieloruskom, ktoré by mali zostať úplne neutrálne, aby sa vytvorila nárazníková zóna s krajinami NATO. To bude znamenať, že je čas konať.
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a zdieľaním pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik