Univerzite hrozí, že od januára nebude ani kúriť, ani svietiť, tvrdí rektor Univerzity Komenského (UK) Marek Števček. Nevzdáva to však a robí rôzne kroky, ktoré by mali zabezpečiť chod UK ako v najbližších týždňoch, tak aj v budúcom roku.
V rozhovore Števček vysvetlil, kde, okrem vysokých cien energií tkvie tento problém a ako ho mienia v spolupráci s vládou riešiť. Pretože toto nie je niečo, čoho riešenie by zvládla univerzita vlastnými silami.
Do výberového konania sa im nikto neprihlásil. Aby zabránili tomu najhoršiemu, mali krízové stretnutie výboru, po ktorom zopakovali súťaž v skrátených lehotách, vyhlásili dynamický nákupný systém, aby zabránili tomu najhoršiemu.
Túto skutočnosť avizovali aj ministrovi školstva, informovali premiéra, ministra hospodárstva, vedenie ÚRSO.
"Jedine vláda má kompetencie v takýchto veciach rozhodovať. Dodávatelia sa vyjadrovali presne takto: "Ste príliš veľkí, aby sme riskli to, že pôjdeme do niečoho, kedy nevieme pravidlá." A tie, najmä to zastropovanie, to má v kompetencii jedine vláda," vysvetľuje rektor.
Zastropovanie bolo zatiaľ oznámené len pre firmy.
"Ak sa dobre pamätám, tak pán premiér sľuboval aj pre verejný sektor už temer dva týždne dozadu a stále tie opatrenia pre verejný sektor neboli oznámené. Podľa mojich informácií toto tí dodávatelia vidia ako problém a ako riziko," objasňuje Števček.
Univerzita robí úplne konkrétne kroky, aby energie na budúci rok obstarali ešte za ten mesiac a pol, ktorý im na to ostáva.
"Stále to vieme urobiť a tie energie obstarať, pokiaľ sa niekto prihlási. Ten niekto sa prihlási vtedy, keď bude poznať pravidlá toho zastropovania. Univerzita však nič nepodcenila ani v zákonných procesoch, ani vo verejnom obstarávaní."
"Robili sme naozaj všetko, čo je nám umožnené robiť. Ostatné je v kompetencii niekoho iného. My sme problém avizovali ministrovi školstva," hovorí Števček.
Nečakajú ani, že ministerstvo zmluvu uzatvorí za nich.
"My čakáme, že rezortný minister na vláde tento problém prednesie a možno tie procesy troška "urýchli". Zatiaľ som s ním o tejto téme osobne nehovoril, viem len vyjadrenia z médií, ktoré boli približne v tomto duchu." Števček vyjadril vieru, že sa s ministrom Horeckým stretnú a bude mu tlmočiť, aké opatrenia vláda plánuje urobiť.
Nechápal pred časom premiér Heger, keď dostal otázku presne na túto tému. V tom čase univerzite hrozilo, že bez tepla a svetla bude už od polovice novembra.
"Nedá sa povedať, že by som nedôveroval, skôr naopak. Ja teraz nemám inú možnosť, len dôverovať, že to zvládnu. Pretože v opačnom prípade od 1. januára najväčšia univerzita nebude mať ako svietiť," upozorňuje Števček.
Univerzita k svojmu fungovaniu totiž nepotrebuje len teplo a svetlo. Odídu im servre, tiež výskum na mnohých fakultách.
"Naozaj nemáme inú možnosť, ako dôverovať, že to zvládnu. A áno, musím povedať, že už je to skutočne na poslednú chvíľu," upozorňuje rektor UK Marek Števček. Upozornil tiež, že už to nemajú vo vlastných rukách, pretože už len v sektore školstva sú desiatky subjektov, ktoré riešia rovnaký problém.
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a zdieľaním pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik