Nezaradený poslanec Erik Tomáš (Hlas-SD) vidí jediné východisko z tejto situácie v predčasných voľbách. Nechápe, že v ústavnej spoločnosti sa k nim nedá dospieť cez parlamentné hlasovanie o podpore návrhu predčasných volieb. Pokiaľ by boli schválené v NR SR, je referendum nutné.
"Treba to skúšať stále, pretože každý jeden deň bez tejto vlády je dobrý pre Slovensko," upozorňuje Tomáš. Pripomenul tiež, že každá pôžička na navýšenie rozpočtu je veľmi zlé riešenie a že Slovensko a Malta sú posledné dva štáty, ktoré v energetickej kríze neurobili pre občanov žiadne opatrenia.
Hoci je strana Petra Pellegriniho Hlas-SD na politickej scéne len krátko, prvými - komunálnymi a "župnými" voľbami prešli veľmi úspešne. Tomáš preto skonštatoval, že s výsledkom ich dvojročnej činnosti sú spokojní. Aj preto, lebo koaličné strany v týchto voľbách v regiónoch takmer pohoreli.
"Mnohé opozičné strany, ako Hlas, tak aj Smer, podporovali nezávislých kandidátov, takže aj ich treba vnímať tak, že mali určitú podporu politických strán. Len tam sa to do tých štatistík nezaratúva," upozorňuje Tomáš a pripomína, že práve na pleciach samospráv zostáva veľa povinností.
"Je na prešetrenie, či to bolo urobené naschvál, alebo len nejakou nevedomosťou. Aj jedno, aj druhé je zlé pre samotného poslanca, aj pre hnutie OĽaNO," hovorí Tomáš a pripomína, že ak niekomu vyhovovalo, že sa v ten deň nehlasovalo, tak to mohla byť vládna koalícia, pretože väčšinu nemala a veľa ich zákonov by neprešlo.
Práve v nich vidí Tomáš riešenie tých večných sporov.
"Voliči by rozdali karty novým ľuďom, vznikla by nová koalícia a tá by dokázala fungovať. Všetko, čo sa deje, je len dôsledkom toho, že máme menšinovú vládu. Je to vláda, ktorá si nevie zabezpečiť väčšinu a z toho pramení celý ten chaos," vysvetľuje Tomáš.
"Nikto si tie krízy neželal, ani covidovú, ani inflačnú, ale vláda je tu predsa na to, aby ich zvládala. Nie na to, aby sa na niekoho vyhovárala," poznamenáva opozičný poslanec.
"Ja netuším, prečo SaS odchádzala z vlády, keď teraz je, aj nie je opozíciou. Toto ich vajatanie sa prejavuje aj na ich preferenciách a pokiaľ takto budú pokračovať v politike, tak sa nemusia vôbec dostať do parlamentu," nerozumie Tomáš sulíkovcom. K chaosu podľa neho prispievajú aj tarabovci, ktorí raz hlasujú tak, potom inak.
"Ak niekto do rozpočtu napíše nejakú sumu, my na základe toho nemôžeme vedieť, či to pôjde ľuďom, alebo firmám, alebo komu. Vieme dobre, ako Igor Matovič s financiami narába a vždy to skončí nejakou neefektívnou záležitosťou," upozorňuje Tomáš. Tiež vysvetlil, že ak prejde budúcoročný rozpočet, nemusí to po skúsenostiach s Igorom Matovičom a jeho rozdeľovaním peňazí, dopadnúť dobre.
Tu sa Tomáš zase vracia k predčasným voľbám - mohli pristúpiť na predčasných voľbách, ktoré by schválili v parlamente a potom už sa mohlo s opozíciou dohodnúť, že by odhlasovali všetko rozumné.
Pripomenul tiež dávnejšie vyjadrenie Borisa Kollára, že ak by vláda mala vládnuť v provizóriu, on v takej vláde byť nechce, že by bol za predčasné voľby. Teraz Matovič prehlásil, že sú s Kollárom dohodnutí, že budú pokračovať aj v provizóriu.
"Boris Kollár a Richard Sulík sa v konečnom dôsledku až tak nelíšia," skonštatoval, pričom podčiarkol, že strana Hlas rozpočet nepodporí, pretože ten rozpočet nie je dobrý a nepodpora je účinný obštrukčný nástroj opozície. Hlavne však preto, že mnoho sociálnych či profesných skupín s ním nie je spokojných.
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a zdieľaním pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik