„Hellhound“ alebo Pekelný pes je názov nového variantu koronavírusu, o ktorom píšu zahraničné médiá. Mal by prevziať nadvládu na prelome novembra a decembra. TV Markíza sa preto s odborníkmi pozrela na to, či nás takáto mutácia naozaj ohrozuje.
Od začiatku pandémie sme sa stretli s viacerými mutáciami koronavírusu. Ten, ktorý na Slovensku vyčíňal najviac pochádzal z Indie a volali sme ho Delta. Šíril sa až o 97 percent rýchlejšie, ako pôvodný koronavírus z čínskeho mesta Wu-chan.
Posledná mutácia, ktorej sa u nás podarilo prevziať moc nad jej predchodcami, je známa ako Omikron. Odborníci Omikron označili za „únikový variant“, čo znamená, že je schopný vyhnúť sa protilátkam, ktoré si náš imunitný systém vytvoril. Za hranicami sa však začína špekulovať o novom variante.
Má zvláštne meno: „Hellhound“ s oficiálnym značením BQ.1.1.1. Pôvod tejto prezývky, ktorá sa objavila na sociálnych sieťach, je spôsobený prognózami odborníkov o tomto variante. Prezývka Pekelný pes odkazuje na domáceho maznáčika Háda, boha gréckej mytológie, ktorý stráži brány podsvetia, píše španielsky portál Marca.
Ako variant 'pekelný pes' ovplyvní ochorenie
Cornelius Roemer, výskumník z Bazilejskej univerzity, na Twitteri varoval, že BQ1.1.1, spojený s omikrónovým variantom, bude koncom novembra a začiatkom decembra vo väčšine. Podľa údajov to vyzerá, že by mohol byť o 10 percent nákazlivejší.
"Odhaduje sa, že by mohol byť dominantnými koncom tohto mesiaca alebo začiatkom decembra," povedala španielska ministerka zdravotníctva Carolina Darias.
„Rastie rýchlym tempom vo viacerých európskych krajinách,“ dodala pred pár dňami Darias. Podľa Európskeho centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (ECDC) má tento variant v najbližších týždňoch v Európe presiahnuť 50 percent. Rovnako ako v prípade najnovších variantov ECDC vysvetľuje, že má väčšiu schopnosť uniknúť ľudskej imunitnej odpovedi. V súčasnosti sa však nenašli žiadne údaje, ktoré by preukazovali vyšší výskyt alebo závažnosť v zistených prípadoch.
Podľa virológa Borisa Klempu je šírenie takéhoto názvu nezodpovedné. „Nikto z nejakej verejno-zdravotníckej inštitúcie by takéto meno vírusu nikdy nedal,“ podotkol s tým, že dávanie takýchto prezývok spoločnosti nič dobré neprinesie.
„Buď to vyvoláva strach, alebo to vyvoláva odpor práve v tom zmysle, že „niekto nás chce strašiť a my sa nedáme“. Takže nulový pozitívny vplyv,“ upozornil virológ.
Zahraničné médiá píšu aj o tom, že jedným z príznakov „Pekelného psa“ má byť dočasná strata reči. Podľa Klempu môže ísť o zlý výklad odborného pojmu. „Mne to pripadá tak, že je to vlastne len nafúknutý nejaký odborný termín, ktorý sa často používa. Ako keď pri zachrípnutí stratíte hlas a preto nemôžete rozprávať," dodal Klempa.
Infektológ Peter Sabaka hrozbu „Pekelného psa“ vylúčil. O pár týždňov ale očakáva rozšírenie subvariantu Omikronu BQ.1.1 „Čo sa týka priebehu, je to to isté, ako Omikron. Akurát zasa lepšie dokáže obalamutiť imunitný systém po prekonaní infekcie, aj po očkovaní,“ vysvetlil infektológ s tým, že môžeme očakávať ďalšiu vlnu. Tá by však podľa neho nemala mať ani zďaleka také rozmery, ako predošlé vlny.
Informoval, že variat BQ.1.1 na Slovensku už máme, no zatiaľ len v malom množstve. „V USA momentálne predstavuje 30 percent všetkých prípadov a pomaly získava dominanciu. U nás ho je výrazne menej. Asi na plno udrie až po Novom roku,“ objasnil Sabaka.
Ľuďom aj naďalej odporúča dať sa zaočkovať. Vakcína nás podľa neho síce nechráni pred nakazením, ale pomôže nám vyhnúť sa ťažkému priebehu ochorenia COVID-19.
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a zdieľaním pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik