Ešte poriadne nezačala "kovidová" sezóna ale naši odborníci už strašia s tou chrípkovou. Najnovšie si naše "kapacity" nechali do seba napichať vakcíny proti chrípke. Na tom by nebolo nič zvláštne, ak by to opäť nekomentovali katastrofickými scénarmi a pózerskými fotografiami. Podľa vyjadrenia ministera zdravotníctva Lengvarského, "chrípka vôbec nie je banalita. Prevencia chrípky, a zvlášť v súčasnej situácii, má nesmierny význam". Samozrejme k veci mal čo povedať aj hlavný hygienik SR Ján Mikas.
"Teraz je najlepší čas na očkovanie proti chrípke. Zaočkovať proti chrípke sa dali aj minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský, hlavný hygienik SR Ján Mikas a prezidentka Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti Zuzana Krištúfková.
Chrípka môže mať veľmi ťažký priebeh, spôsobiť vážne zdravotné komplikácie, viesť k trvalým zdravotným následkom a spôsobiť smrť.
„Chrípka vôbec nie je banalita. Prevencia chrípky, a zvlášť v súčasnej situácii, má nesmierny význam. Použime všetky overené poznatky a účinné metódy, ktorými dokážeme chrániť svoje zdravie aj ľudí naokolo. Proti chrípke máme dostupné bezpečné a účinné vakcíny. Očkovaný človek má vysokú pravdepodobnosť ochrany pred ťažkým priebehom ochorenia a vážnymi komplikáciami,“ uviedol Vladimír Lengvarský, minister zdravotníctva SR.
„November je stále vhodný mesiac na očkovanie proti chrípke. Zvyčajne trvá 10 až 14 dní po očkovaní, kým sa vytvorí imunitná odpoveď a ochrana. Epidémia chrípky postihuje Slovensko najčastejšie koncom januára a trvá až do konca februára. Ochrana po očkovaní trvá najmenej jednu chrípkovú sezónu, ale časom ubúda. Z toho dôvodu sa prikláňame k posunu začiatku očkovania až na neskoršiu jeseň. Ideálny čas na očkovanie preto začína až najskôr v októbri,“ uviedla Zuzana Krištúfková, prezidentka Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti.
„Okrem očkovania je stále veľmi dôležité v období chrípkových epidémii dodržiavať respiračnú etiketu - obzvlášť nasadenie si respirátora FFP2 v spoločnosti iných osôb pri výskyte príznakov ochorenia a na miestach, kde sa môžu zdržiavať zraniteľné osoby či ľudia, ktorých zdravotný stav neviete vyhodnotiť. Okrem toho vysoko odporúčame dodržiavať hygienické opatrenia ako časté vetranie, hygiena rúk, vyhýbanie sa zaplneným priestorom a udržiavanie odstupu od ľudí s príznakmi ochorenia. Kašeľ a kýchanie je vhodné do jednorazovej vreckovky, podstatné je tiež bezodkladné vyhadzovanie použitých vreckoviek do uzatvárateľnej nádoby na odpad,“ povedal Ján Mikas, hlavný hygienik SR.
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a zdieľaním pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik