Škola by mala byť bezpečným miestom pre študentov. Psychológ Marek Madro vysvetľuje, prečo pribúdajú aj u nás útoky, o ktorých sme počuli zo zahraničia.
16-ročný tinedžer si zbalil do školskej tašky sekeru a prišiel do SOŠ . Tam ju po zvonení vytiahol a zranil dvoch spolužiakov. Zbalili ho policajti a prípad už vyšetruje NAKA. Je to v krátkom časovom rozpätí už druhý podobný incident na škole.
Ten prvý sa odohral ani nie dva týždne v Mníšku nad Hnilcom. Prípad ôsmaka Alexa už má v rukách NAKA.
„Faktom je, že počas týchto dvoch náročných rokov, v ktorých čelíme pandémii COVID-19, vojne na Ukrajine, environmentálnym a energetickým krízam, tragédiám, v ktorých prišli o život nevinní mladí ľudia, a silnej polarizácii spoločnosti sa výrazne zhoršil stav duševného zdravia, a to najmä u mladých ľudí, ktorí sa nachádzajú v citlivom a zraniteľnom veku,“ vysvetľuje psychológ Marek Madro, ktorý si myslí.
„Spoločenská atmosféra je veľmi ťaživá a žiaľ, stále častejšie sa aj pri tých najbežnejších situáciách stretávame s agresiou, nenávisťou a útokmi. Mrzí ma, že aktuálny spoločenský naratív je, že násilie a agresia je riešenie. Normou sa stalo urážanie, osočovanie, zastrašovanie, vyhrážanie, agresia aj útoky," varuje psychológ.
„Predpokladám, že útočník sa inšpiroval prvým prípadom zo školy z okresu Gelnica a že sekera je ľahko dostupná. Informácie v médiách dávajú často návody na takéto spôsoby ‚riešenia‘ hnevu a frustrácie,“ dodáva Madro na vysvetlenie.
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a zdieľaním pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik