Počas desiatich dní od spustenia registrácie sa do iniciatívy Slovenská Tepláreň prihlásilo 346 účinkujúcich, 161 priestorov, 32 festivalov a párty a 42 podporujúcich subjektov. "Spolu ide o takmer 600 zapojených organizácií a umeleckých zoskupení naprieč celou krajinou. Na žiadosť viacerých sme akciu predĺžili do nedele 27. novembra," uviedol pre TASR PR manažér Anton Repka. Dodal, že pred oficiálnym spustením, ktoré je naplánované na 12. novembra, sa uskutoční niekoľko warm-up podujatí. Iniciatíva bude pokračovať špeciálnymi akciami aj po konci novembra.
"Je dôležité, že spoločnosť reaguje na teroristický čin, pri ktorom boli zavraždení z nenávisti Matúš Horváth a Juraj Vankulič v bare Tepláreň. Je tiež dobrou správou, že medzi zapojenými subjektami sú známe mená aj úplne nové projekty, zavedené veľké festivaly i malé nočné akcie a priestory od štátneho baletu cez múzeá, školy, kultúrne centrá až po bagetériu, bary či krčmy v malých mestách," hovorí Michal Kaščák, riaditeľ festivalu Pohoda, ktorý iniciatívu zastrešuje a koordinuje. "Je nevyhnutné, aby sa zmenila atmosféra voči LGBTI+ ľuďom v našej krajine, aby sa zmenila legislatíva smerom k zrovnoprávneniu všetkých ľudí na Slovensku," deklaruje Kaščák.
Cieľom spoločnej iniciatívy Festivalu Pohoda, Romana Samotného z Teplárne a ďalších partnerov je vyjadriť koncertmi pre Matúša a Juraja spolupatričnosť s ich blízkymi i podporu LGBTI+ ľuďom. Vyhlásenie iniciatívy je dostupné na www.slovenskateplaren.sk.
Záujemcovia tam nájdu aj ďalšie informácie – mapu podujatí, kalendár akcií či aktualizovaný zoznam zapojených klubov a účinkujúcich.
Počas festivalu Slovenská Tepláreň sa rozbehne aj séria diskusií Tepláreň Nahlas, ktorú organizuje umelkyňa Ilona Németh, Visualstage festivalu Pohoda, Nová Cvernovka, Vysoká škola výtvarných umení (VŠVU) a Inštitút Mateja Bela.
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a zdieľaním pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik