Ľudia si to neprajú! Z českých radníc miznú ukrajinské vlajky. A začína byť dusno. To, čím na seba v poslednom čase upozornila radnica v Lounoch, sa ukazuje byť trendom už dlhšiu dobu a pod rôznymi zámienkami sú z radníc odstraňované ďalšie a ďalšie ukrajinské vlajky, informujú české Parlamentní Listy.
Prvé náznaky toho, že by s vyvesovaním ukrajinskej vlajky mohol byť problém, sa objavili už v máji v rámci MS v ľadovom hokeji. Vo fínskom Tampere podľa serveru Blesk.cz vyvesili českí hokejoví fanúšikovia medzi dve české vlajky aj tú ukrajinskú, ale tu im následne usporiadatelia prikázali sňať.
„Podľa pravidiel tu môžete vešať iba vlajky tímov, ktoré tu hrajú, takže keby ste tu zavesili vlajku Kanady alebo Slovenska, problém to nie je,“ zdôvodnil vtedy svoje počínanie usporiadateľ.
Cez leto ale začali vlajky miznúť aj z českých radníc. Podľa Deník.cz ukrajinskú vlajku stiahli napríklad v Skalici, alebo v Náchode.
Ďalšia vlna odstraňovania ukrajinských vlajok nasledovala po tom, čo na radniciach zasadli po komunálnych voľbách noví zastupitelia a radní.
Podľa Českej televízie ukrajinská vlajka už nevisí napríklad na radnici v Českých Budějoviciach. Potom, čo sa cez leto budova opravovala, nové vedenie mesta vlajku po ukončení rekonštrukcie nechalo v sklade. Vlajka nie je vyvesená ani v Písku, Českom Krumlove, či Domažliciach.
Spomínané odnímanie ukrajinských vlajok je väčšinou sprevádzané protestmi miestnych opozičných zastupiteľov. Tí, ktorí o zvesení vlajky rozhodli, sa potom väčšinou bránia tým, že nie je dôvod, aby vedľa českej štátnej vlajky visela akákoľvek iná a poukazujú na to, že mestá pod ich vedením pomáhajú Ukrajine inak, predovšetkým formou rôznych zbierok, či už finančných, či materiálnych.
„Vlajka znamená nesúhlas s tým, čo sa deje na východe. A ak sme ju stiahli, tak to znamená, že asi prijímame tú inváziu a agresiu a súhlasíme so všetkým, čo sa deje. Takže vlajka by sa mala vrátiť späť,“ kritizuje podľa Českej televízie krok českokrumlovskej radnice organizátorka pomôcť Ukrajincom Viktorija Perníková.
Starosta Alexander Nogrády (ÁNO) sa ale domnieva, že symboly spoločnosť skôr rozdeľujú. „A my chceme ľudí spájať. Takže pripravujeme večery na tému ukrajinská história, ukrajinská kultúra, aby sme sa lepšie spoznali,“ uviedol.
K reportáži Českej televízie sa vyjadrí aj brnenský politológ Miloš Gregor, ktorý s odstraňovaním ukrajinských vlajok nesúhlasí.
„Po dnešnej reportáži ČT o tom, ako politici-zbabelci sťahujú ukrajinské vlajky z radníc, pretože „si ich ľudia neprajú“, som rád, že na Brne-strede aj na magistrátnych budovách stále vejú. Malé gesto, čo nás nič nestojí, ale vojnoví utečenci ho ocenia. Vďaka za neho!“
Zdroj: FB/PK
Dodajme, že situácii nepomohol ani minister vnútra Vít Rakúšan, ktorý nechal na svoje ministerstvo vyvesiť medzi českú a ukrajinskú vlajku fotografiu ruského prezidenta Putina, ktorého umiestnil do vaku na mŕtvoly.
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a zdieľaním pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik