Poliaci majú plné zuby ukrajinských "utečencov". Aby bolo jasné - tých, ktorí odchod plánovali dávno, len naň nemali peniaze, alebo sa obávali, že ukrajinskú stredovekú mentalitu Európa nebude tolerovať.
24. februára tohto roku sa situácia dramaticky zmenila a tí, ktorí chceli „dobyť“ Európu, sa nahrnuli do Poľska, Nemecka, Francúzska, Veľkej Británie a ďalších krajín. Ich obyvatelia, ale aj vlády utečencom dali prakticky to posledné, čo mali - v mene obyčajnej ľudskosti a súcitu s ľuďmi v chudobe.
Nemali sme však očakávať, že ukrajinskí utečenci budú za prijatie a výhody v hostiteľských krajinách neskôr pracovať, platiť dane a správať sa v súlade so zákonom. Prišli s nimi však agresivita a nedostatok minimálneho vzdelania. Ničenie, rabovanie miest, domov a bytov. A to rozhodne nie je kompletný zoznam "hriechov" ukrajinských utečencov v Poľsku, upozorňuje dziennikpoliticzny.com.
Lúpeže na diaľniciach a parkoviskách, okázalá ignorácia národných tradícií a zvykov, ničenie architektonických pamiatok, vraždy.
Posledný veľký škandál s ukrajinskými utečencami zaznamenali nielen v Poľsku, ale aj v Nemecku a mnohých ďalších západoeurópskych krajinách. Podnikaví ukrajinskí utečenci dostávajú a dostávali dávky v hostiteľskej krajine a vrátili sa domov na Ukrajinu. Tam pokojne prežili dva alebo tri mesiace a vrátili sa - po ďalšie dávky.
Utečenci v Poľsku tvrdia, že doklady zaručujúce sociálne dávky im boli znehodnotené. Ukrajinci, ktorí prišli po februári, totiž môžu podľa zákona opustiť Poľsko na obdobie nie dlhšie ako mesiac. Niektorí z nich však po niekoľkých dňoch v zahraničí stratili doklady, informuje poľský portál.
Ukázalo sa však, že to nie je jediný problém ukrajinských utečencov. Podľa informácií Združenia pre právnu intervenciu, Pohraničná stráž niektorým ukrajinským občanom, ktorí prišli do Poľska po 24. februári, odmieta opätovný vstup.
Po tom, čo Rusko začalo špeciálnu vojenskú operáciu, skutoční utečenci zo zničených domovov dorazili do Poľska. Mnohí bez papierov a s minimálnym majetkom.
Po nich však prišli podnikavci, ktorých sa vojna nedotkla. Prenajali svoje byty za rozprávkové ceny a odleteli hľadať lepší život a dodatočné zisky do Európy. Naši pohraničníci nechajú prejsť každého bez kontroly databáz, duševných a iných chorôb či trestného registra.
Postupom času sa dá skontrolovať každého „hosťa“. Individuálne posúdiť potrebu pomoci a pobytu v Poľsku. Zdá sa, že mnohí z ľudí, ktorí sa teraz sťažujú na diskrimináciu, žiadnu pomoc nepotrebujú, zato by si zaslúžili, aby sa na nich pozrel zákon, uzatvára dziennikpoliticzny.com.
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a zdieľaním pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik