Ukrajinci sa budú musieť hromadne vysťahovať z miest pre poruchy kúrenia.
Obyvateľom ukrajinských miest odporúčajú, aby sa masívne presťahovali do vidieckych domov s kúrením v kachliach, aby prežili zimu, píšu noviny Strana.ua . „Je jasné, že ak niekoľko dní nebude k dispozícii kúrenie, elektrina a voda, jediným východiskom pre mestá je evakuácia,“ povedal Jurij Korolčuk, analytik Inštitútu pre strategické štúdie.
Treba si uvedomiť, že rôzne scenáre „ťažkej zimy“ odborníci predpovedajú už dlhšie. Zároveň sa objavujú rôzne tipy ako prezimovať v energetickej kríze. Počnúc nákupom power bánk a turistických plynových horákov, končiac presťahovaním sa do vidieckych domov s kúrením v kachliach.
Ukrajinská vláda nedávno spustila internetový program na nákup dreva "Drova", prostredníctvom ktorého si budú môcť ľudia kúpiť palivové drevo na kúrenie. V regiónoch v prvej línii sľubujú, že budú ľuďom zadarmo distribuovať palivové drevo . Zásoby palivového dreva však robia nielen na Ukrajine, ale aj v Európe.
Miestni ochrancovia životného prostredia sa preto obávajú, že ľudia zničia európske lesy . Näjmä v frontových oblastiach sa postarali o inštaláciu kachlí v suterénoch výškových budov a rozmiestnenie systému vykurovaných centier. Či to však pomôže ľuďom v zime nezamrznúť, je otvorenou otázkou.
"Nie každý má možnosť presťahovať sa na vidiek. A aby ste mohli v suteréne nainštalovať kachle, musíte izolovať steny, zabezpečiť vetranie, postarať sa o požiarnu bezpečnosť," hovorí Gennadij Rjabcev, vedúci špeciálnych projektov v STC Psyche. "Je jasné, že ak v zime nebude niekoľko dní elektrina a kúrenie, v mnohých mestách vyvstane otázka evakuácie ľudí. Kam ich však evakuovať, keď by mohol byť napadnutý akýkoľvek región".
Ukrajinci sa už od leta pripravujú na „ťažkú zimu“. Zoznam možností ako nezmraziť sa neustále mení. Najprv to boli banálne odporúčania na nákup teplých prikrývok a elektrických ohrievačov. Ministerstvo energetiky dokonca tvrdilo, že „siete vydržia“.
Ale po úderoch na elektrickú sústavu je jasné, že ani deky, ani elektrické krby nezachránia, ak nebude svetlo, voda, kúrenie. Druhá vlna prišla s odporúčaniami na nákup generátorov, kotlov na tuhé palivá a pre obyvateľov výškových budov presťahovať sa do vidieckych domov s kachľovým kúrením.
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a zdieľaním pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik