Výrobcovia generických a biosimilárnych liekov upozorňujú na potrebu zvýšenia cien liekov hradených z verejného zdravotného poistenia.
"Ak sa nepodarí nájsť spoločné riešenie, slovenským pacientom hrozí akútna nedostupnosť, ktorá už začína byť citeľná v lekárňach," vyhlásila Asociácia pre generické a biosimilárne lieky (GENAS), ktorá výrobcov združuje.
Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR situáciu s liekmi monitoruje. Pripomína, že žiadosť o zvýšenie ceny môže podať každý výrobca, posúdia ju podľa zákonných možností.
"Ak chceme zachovať súčasnú dostupnosť generík a biosimilárov, je potrebné zaviesť legislatívne opatrenia umožňujúce opodstatnené zvýšenie cien liekov hradených z verejného zdravotného poistenia, zohľadňujúce rast nielen energií, výrobných nákladov na vstupné suroviny a obalové materiály, transportné náklady, ale aj infláciu.
Viaceré krajiny v rámci EÚ už ponúkli opatrenie na zmiernenie dosahov krízy," uviedla prezidentka GENAS Terézia Szádocka.
Slovensko má podľa asociácie jednu z najprísnejších cenových politík na úhradu generických a biosimilárnych liekov, čo vedie k nedostatku liekov na trhu.
Pripomenula, že Slovensko nie je vo výrobe liekov sebestačné a je takmer výlučne odkázané na dovoz zo zahraničia.
"Materské firmy už vyčerpali interné možnosti úspor a zvýšenie cien generických a biosimilárnych liekov je nevyhnutnosťou, ktorú však na Slovensku nemáme možnosť aplikovať," skonštatoval GENAS.
Žiadosť o zvýšenie ceny môže podať každý držiteľ registrácie, pričom požiadavky posudzuje v rámci zákonných možností.
"V prípade ich schválenia sa potom premietnu do zoznamu kategorizovaných liekov, ktorý MZ každý mesiac aktualizuje," doplnil pre TASR komunikačný odbor.
Ozrejmil, že nedávna novela zákona priniesla aj nový inštitút osobitnej cenovej regulácie, ktorý v budúcnosti umožní MZ zvýšiť cenu nad rámec štandardných možností v prípade opodstatneného dôvodu.
Zvýšenie ceny, ako aj úhrady má však podľa ministerstva aj svoje limity, keďže rezort musí povinne sledovať celkové náklady na lieky z verejných zdrojov. "MZ je spoluzodpovedné za finančnú stabilitu systému. Preto je zavedená regulácia aj do procesu zvyšovania ceny liekov," poznamenal rezort.
Zároveň ubezpečil, že dostupnosť liekov pravidelne monitoruje, tiež, že výrobcovia sú zo zákona povinní hlásiť prerušenie dodávky konkrétneho lieku. V prípade nedostupnosti nejakého generického lieku má pacient podľa MZ možnosť požiadať v lekárni o výdaj náhradného. V prípade dlhodobého výpadku môže MZ na podnet hlavného odborníka povoliť aj dovoz alternatívneho lieku, ktorý na Slovensku nie je registrovaný, dodalo ministerstvo.
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a zdieľaním pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik