Na stole je novela zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice z dielne súčasného ministra financií SR Igora Matoviča (OĽaNO). Do parlamentu ju predložila dvojica poslancov hnutia OĽaNO Kremský a Gyimesi. Plénum Národnej rady Slovenskej republiky úspešne posunulo návrh novely minulý týždeň do druhého čítania. Slovenská komora daňových poradcov vníma Matovičovu bločkovu atómovku rozporuplne.
„Jej cieľom je zníženie daňových únikov tým, že samotných občanov v podstate postaví do funkcie daňových kontrolórov. Tí budú môcť po nahratí bločku do mobilnej aplikácie získať naspäť časť sumy, ktorú za tovar zaplatili. To by malo podnikateľov prinútiť k tomu, aby doklady vydávali,“ píšu topky.sk.
Vládne nariadenie má prakticky určovať, akým spôsobom budú označené tovary a služby na pokladničnom doklade, výšku samotného príspevku, obdobie, v ktorom sa budú vyhotovovať doklady a pod.," píšu topky.sk.
Slovenská komora daňových poradcov nie je spokojná so znením samotnej novely.
Členka prezídia Slovenskej komory daňových poradcov Mária Sameková reaguje na návrh novely nasledovne:
„Okrem presne vyčíslených nákladov na tvorbu a prevádzku aplikácie návrh neobsahuje žiadne ďalšie analýzy, chýba presné vyčíslenie nákladov na zamestnancov, vyčíslenie výšky finančného príspevku, ktorý štát poskytne občanom formou vrátenia peňazí z predložených bločkov z -kasy klient, či vyčíslenie súčasných daňových únikov v dôsledku nevydávania bločkov“.
Podľa Samekovej tu vyvstáva další problém, ktorý sa vzťahuje k výške finančného príspevku a jej prerozdeleniu:
„Doposiaľ komunikované služby ako reštauračné či kadernícke predstavujú pre občanov s nižšími príjmami skôr luxusné služby. Viacpočetná rodina s nižšími príjmami alebo dôchodca s minimálnym dôchodkom zrejme nebude chodiť na večeru do reštaurácie len preto, že im štát sľubuje vrátiť 20% z hodnoty útraty. Vrátený príspevok nebude mať teda pozitívny vplyv na najviac finančne ohrozené skupiny obyvateľstva,“ uvádza pre Topky.
V tomto prípade môžeme hovoriť o diskriminácii skupín podnikateľov a občanov. Na sporné záležitosti vo veci procesných úkonoch upozorňujú aj daňoví poradcovia.
Sameková dodáva: „Finančné riaditeľstvo bude mať lehotu desať dní na rozhodnutie o poskytnutí alebo neposkytnutí príspevku. Súčasne ak sa pri kontrole zistí, že občan príspevok získal neoprávnene, nebude mať žiadny riadny opravný prostriedok, bude môcť podať len námietku, pričom predmetom námietky môže byť len výška príspevku, a nie jeho dôvodnosť.“
Systém o nás bez nás im vyhovuje
Návrh novely môže viesť k zvýšeniu cien tovarov a služieb zo strany podnikateľov.
O prínose pre štátny rozpočet a občanov tu nemôžeme podľa Samekovej v žiadnom prípade hovoriť.
"Podobne žiadna odborná diskusia tu nebude, nakoľko medzirezortné pripomienkové konanie sa realizovalo v skrátenom legislatívnom procese, čiže len 10 dní po prvom čítaní v parlamente," uvádzajú na záver topky.sk.
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a zdieľaním pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik