Návštevníci cintorínov by mali zvoliť dekorácie na hroby z recyklovateľných materiálov. Pomohlo by tiež, keby ľudia v čo najväčšej miere triedili odpad vznikajúci na cintorínoch.
Pre TASR to uviedla Katarína Šemberová z bratislavského mestského pohrebníctva Marianum.
"Pri sviečkach odporúčame skôr také, ktoré sú vyrobené z včelieho alebo rastlinného vosku, využívať radšej sklenené kahance miesto tých plastových. Kvetinové dekorácie umiestňovať bez celofánov a odporúčame nahradiť umelé kvety živými," doplnila Šemberová. Ozrejmila, že počas obdobia Dušičiek budú z dôvodu vzniku väčšieho množstva odpadu vývozy každý deň vrátane nedele.
"Ich životnosť je síce kratšia, ale po sviatkoch je ich možné umiestniť do niektorého zo sto kontajnerov na bioodpad rozmiestnených na území cintorína, ktorých obsah končí v našej kompostárni," priblížil hovorca Správy mestskej zelene (SMsZ) v Košiciach Peter Sasák. Spresnil, že kvety a vence tam po spracovaní dostávajú druhé využitie vo forme certifikovaného kompostu.
"Rozhodnutím používať iba kompostovateľné materiály pomáhate udržiavať naše mesto a prírodu čistejšími, predchádzate vzniku ťažko rozložiteľného plastového odpadu a znižujete aj svoju uhlíkovú stopu," doplnil.
Cintoríny v Bratislave aj Košiciach budú mať počas Dušičiek mimoriadne predĺžené otváracie hodiny.
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a zdieľaním pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik