Navrhneme upraviť majetkové práva osôb v spoločnej domácnosti. V nedeľnej relácii RTVS o 5 minút 12 to vyhlásil minister financií Igor Matovič (OĽANO). S registrovanými partnerstvami nesúhlasí. Predseda parlamentného finančného výboru Marián Viskupič (SaS) neverí, že vláda urobí niečo pre podporu komunity LGBTI+. "Ak vláda niečo pripraví, budeme prví, čo to podporia," dodal.
Viskupič odmieta tvrdenia, že neschválený návrh zákona o partnerskom spolužití bol "šitý horúcou ihlou". "Verejnosť si myslí, že SaS niečo urobila narýchlo po vražde, predložený návrh vychádzal z programového vyhlásenia vlády, v strede leta sme ho vložili do Národnej rady SR," ozrejmil. Návrh podľa neho riešil základné otázky a netýkal sa len komunity LGBTI+.
Matovič v tejto súvislosti poukazuje na iné krajiny. "Urobili nejaké kroky (...) a na konci museli mať aj manželstvá homosexuálov, aj adopcie homosexuálov. A touto cestou my Slovensko nevydáme," skonštatoval. Dodal, že pre neho bude mužom vždy muž a ženou žena.
Obaja odsúdili teroristický útok zo Zámockej v Bratislave.
Pripomenul, že na "čiernej listine" vraha neboli len predstavitelia komunity LGBTI+. "Išiel zabiť politika, potom zabil homosexuálov, potom chcel zabiť Židov. Bol to prepnutý človek," dodal.
Poukázal pritom na Matovičov status na sociálnej sieti, v ktorom oznámil, že je heterosexuál. Matovič status neľutuje, ani heterosexuáli by sa podľa neho nemali báť priznať k svojej orientácii. K statusu ho podľa jeho slov pomklo aj to, že zhromaždenie na podporu LGBTI+ komunity po vražde sprevádzala nenávisť a vulgarizmy. "Nemôžem ísť s veľkými transparentami za lásku a šíriť nenávisť," vyhlásil. Viskupič reagoval, že zhromaždenie bolo o niečom inom, ako len o nadávkach.
Ochrana na Slovensku by podľa Matoviča mala byť zabezpečená každému občanovi krajiny bez ohľadu na farbu pleti, vierovyznanie či sexuálnu orientáciu. "Nemôžeme dať teraz každému LGBTI+ príslušníkovi vlastného bodyguarda," dodal. Zamyslieť sa podľa neho treba nad toleranciou nenávisti napríklad na internete. Súhlasí, aby v online priestore ľudia nevystupovali anonymne. Nevidí problém ani vo výnimočnom odpočúvaní telefónu bez schválenia prokurátorom či sudcom. "Je to ale otázka na právnikov," dodal. Viskupič súhlasí s tým, že je potrebné kultivovať komunikáciu na internete. "Bezpečnostné zložky by však nemali mať prehnanú moc," skonštatoval.
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a zdieľaním pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik