Včerajšia debata v relácii verejnoprávnej RTVS Do kríža, ktorého témou bol teroristický útok na Zámockej, potvrdila podľa politológa Jozefa Lenča, že naša spoločnosť je plná Pilátov, ktorí si umývaním rúk dokazujú, že problém neexistuje. "Pilátov efekt" sa uplatnil aj teraz, ruky sme si umyli, problém sa vyriešil a ide sa ďalej.
Politológ Jozef Lenč zhrnul slová, ktoré odzneli v diskusii vo svojom príspevku na sociálnej sieti. "Včerajšia debata Do kríža opätovne poodhalila skutočnosť, že naša spoločnosť je plná Pilátov, ktorí sú pripravení a odhodlaní použiť solvinu a umytím vlastných rúk dokázať, že problém - najmä obete - vlastne neexistujú." Reagoval tak na vyjadrenia, ktoré odzneli z úst hostí - sociológa Michala Vašečku, Renaty Ocilkovej, koordinátorky KBS pre napomáhanie pastorácie Rómov a Pavla Draxlera, odborníka na bezpečnosť.
Uvádza, že v tomto úsílí je prominentom najmä štát a jeho rôzne orgány, ktoré v akejsi hierarchii pôsobia na vysokých úrovniach. "Samozrejme "pilátov efekt" sa stal súčasťou očistnej politiky aj iných inštitúcií. Tie v momente pocitu zodpovednosti, či obavy, že ich zlyhanie pripraví o príjmy (a to je v podstate skoro vždy) a pošramotí im renomé, hľadajú akýkoľvek spôsob, akým sa zbavia týchto nepríjemných pocitov" - píše kriticky.
Je toho názoru, že ak teroristický útok na Zámockej ulici nazývame iba vraždou, zbavujeme sa tým zodpovednosti za šírenie zla v spoločnosti. Zároveň pomáhame tým, ktorí sú za tento čin morálne zodpovední a vedomou dehumanizáciou participovali na nenávisti voči "nepohodlným", aby si umyli ruky. Píše, že presne na toto upozorňovali Michal Vašečka a Pavol Draxler. Tí sa v debate snažili zadefinovať príčiny a najmä nástroje tejto dehumanizácie. Patria sem aj vyjadrenia kňazov o LGBTI+ komunite ako aj prehliadanie toho, že názorových oponentov označujeme za "kultúru smrti."
Kritizuje však vyjadrenie Renaty Ocilkovej a uvádza, že predviedla prfesionálnu zručnosť umývania rúk, dokonca solvinou, keď povedala: "Táto tragédia je tak vážna, že by sme sa mali spojiť, aj preto, že vyšli na povrch informácie, že táto vražda nebola namierená prioritne proti ľuďom LGBTI, ale proti premiérovi. Pretože tam to začalo." Politológ to zhrnul s iróniu, že keďže nie je obete, nakoľko Heger predsa žije, tak nie je ani problém. "Či inak, ak zlo malo zasiahnuť politika tak predsa, nebolo namierené proti menšine a nie je dôvodom, aby sa čokoľvek robilo v prospech práv menšín. Umyli sme si ruky, problém sme vyriešili. Bezodkladne." Uzatvára svoj príspevok.
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a zdieľaním pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik