Váš liek nie je momentálne dostupný a tak skoro ani nebude! Mnohí Slováci si túto vetu vypočuli v lekárni v poslednom období už neraz. Už niekoľko týždňov je situácia v slovenských lekárňach kritická. A verte, či nie, bude ešte horšie! Ktoré lieky budete v predaji hľadať zbytočne?
Základné lieky ako Nurofen, Hylak Forte či niektoré antibiotiká sú na predajniach dlhodobo nedostupné. Bude však ešte horšie. Magistri predpokladajú, že v najbližšom čase sa zákazníci nedostanú ani k voľnopredajným liekom proti bolesti, ako sú Ibalgin či Panadol, upozorňuje portál zregionu.sk.
„Je to zlé. Ľudia sa nemajú ako dostať k svojim liekom,“ uviedla pre portál magistra z prešovskej lekárne. Najviac ju mrzí, že musí denno-denne zákazníkom vysvetľovať, že ich liek je nedostupný. A tak skoro k dispozícii ani nebude.
„Stále ma mrzí, keď sa niečo také stane. Na niektoré voľnopredajné lieky existujú náhrady, ktoré zákazníkom sama rovno navrhnem. Vo farmácii pracujem viac ako 25 rokov, takže viem presne, ktorý liek čo obsahuje. Najväčší problém je však s liekmi, ktoré nemajú žiadnu náhradu, ako napríklad Enalgin. Ten je na trhu nedostupný už dlhodobo,“ vysvetľuje farmaceutka.
V lekárňach chýbajú najmä antibiotiká, lieky na alergiu, pastilky na hrdlo či detské ibuprofénové sirupy. Z voľnopredajných liekov je problém s kúpou detských variantov Ibalginu či Nurofenu. Podobný problém je aj so známym protizápalovým sprejom Tantum Verde.
"Na Štátny ústav pre kontrolu liečiv sa v posledných mesiacoch čoraz častejšie obracajú pacienti aj odborná verejnosť s otázkami o prerušení či zrušení dodávok liekov. Výpadky v dodávkach liekov sú stále naliehavejšou výzvou pre zdravotnícke systémy v celej Európskej únii i vo svete," uviedol Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) vo vyhlásení na svojej stránke.
Medzi príčiny dlhodobej či krátkodobej nedostupnosti liekov podľa ŠÚKL patria:
Prerušenie dodávok liekov je komplexný problém, ktorý nemá jednoduché riešenie. Aj keď lieky nie sú bežný tovar a vzťahujú sa na ne určité zákonné obmedzenia a povinnosti pre výrobcov, distribútorov či držiteľov registrácie, ovplyvňujú ich zároveň aj trhové (obchodné) mechanizmy. Často sa výpadok konkrétneho lieku netýka len Slovenska, ale ide o problém celého regiónu, celej Európskej únie alebo sveta, pripomína ŠÚKL.
Výpadky liekov môžu mať podľa ústavu závažný dopad aj na pacientov. V dôsledku liekovej nedostupnosti môže dôjsť k prerušeniu liečby, neskoršiemu začatiu liečby či nutnosti nastavenia na inú liečbu.
Pripomína však, že existujú viaceré možnosti, ako zabezpečiť dostupnosť liekov pre pacientov. Farmaceuti najčastejšie využívajú generickú substitúciu – zámenu predpísaného lieku za iný liek s rovnakou účinnou látkou.
Vo výnimočných situáciách je však nemožné medikamenty nahradiť. Ako napríklad liek Enelbin 100 Retard, ktorý sa používa pri ochoreniach prekrvenia končatín a mozgu. Za tento liek neexistuje žiadna náhrada.
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a zdieľaním pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik