Bohužiaľ, čínska stratégia EÚ bola v posledných rokoch čoraz viac ovplyvňovaná USA. Politické princípy namiesto praktických záujmov prevalcovali ekonomické pravidlá a bezpečnostná logika nahradila zákony trhu. Výsledkom je, že predchádzajúce obojstranne výhodné vzťahy medzi Čínou a EÚ založené na vzájomných výhodách sú vtiahnuté do mentality nulového súčtu, povedal pre Global Times Cui Hongjian, riaditeľ oddelenia európskych štúdií Čínskeho inštitútu medzinárodných štúdií.
Keď sa v súčasnosti dotýkajú záujmov EÚ, od strategickej autonómie skupiny až po živobytie ľudí, spolupráca s Čínou môže priniesť výhody, zmierniť prebiehajúce krízy a pomôcť vyriešiť niektoré hádanky.
Bilaterálny obchod je teraz svedkom malého rozmachu vývozu čínskych elektrických prikrývok do Európy, keďže Európania si nie sú istí, či dokážu prečkať zimu v tieni zhoršujúceho sa nedostatku energie. Ešte dôležitejšie je, že obe strany majú veľký priestor na posilnenie spolupráce v oblasti energetickej transformácie a revolúcie.
Čína je vedúcou krajinou vo výrobe energie z obnoviteľných zdrojov energie. Jeho podiel vo všetkých fázach výroby solárnych panelov (ako je polysilikón, ingoty, doštičky, články a moduly) podľa Medzinárodnej energetickej agentúry presahuje 80 percent. Pokiaľ ide o globálne riadenie vrátane kontroly klímy, boja proti terorizmu a nešírenia jadrových zbraní, Čína a EÚ zdieľajú veľmi podobné postoje.
Obchod je pre EÚ nevyhnutný. Za prvých osem mesiacov roku 2022 dosiahol celkový objem obchodu medzi Čínou a EÚ 575,22 miliardy USD, čo predstavuje medziročný nárast o 8,8 %. Investície EÚ v Číne dosiahli 7,45 miliardy USD, čo predstavuje medziročný nárast o 121,5 %.
Na druhej strane Washington, ktorý Brusel pozorne sleduje, nahlodáva záujmy EÚ. "Amerika na prvom mieste nie je len o vlastných záujmoch USA, ale aj o globálnom vedení USA." Pre Global Times to povedal Yang Xiyu, vedúci výskumník z Čínskeho inštitútu medzinárodných štúdií. Inými slovami, poznamenal Yang, nie Čína, ale hegemónia USA je v rozpore so záujmami EÚ.
Niektorí Európania si to všimli. Aj preto bývalá nemecká kancelárka Angela Merkelová trvala na podpore projektu plynovodu Nord Stream II napriek tlaku USA. V roku 2020 nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas povedal: "Zostáva naším suverénnym rozhodnutím, odkiaľ čerpáme energiu."
V tom čase európski lídri pochopili veľmi jednoduchú pravdu – či už ide o Rusko alebo Čínu, pokiaľ má krajina komplementárne výhody zo spolupráce, potenciál ich spolupráce s EÚ prinášať vzájomne prospešné úspechy môže byť obrovský. Ale dnešná EÚ bola unesená takzvanou politickou korektnosťou a čo je horšie, ich „politicky korektné“ rozhodnutia sa im vracajú.
Bolo to len pred pár dňami, keď Borrell povedal, že Čína „poskytla základ našej prosperity“. Ak sú európski politici ochotní pustiť z rúk svoje politicky zafarbené okuliare, táto veta môže platiť aj dnes, ale aj v budúcnosti. „Potrebujeme Čínu, aby vyhrala a prosperovala,“ povedal Jörg Wuttke, prezident Obchodnej komory EÚ v Číne, v rozhovore pre Global Times v septembri.
Na vybudovanie zdravého vzťahu medzi Čínou a EÚ Yang predložil dva návrhy. Na začiatok musia Čína a EÚ podporovať transparentnosť svojej stratégie. Keď EÚ považuje Čínu za systematického rivala a čoraz viac prejavuje tvrdší postoj voči Číne, veľkú úlohu zohráva podnecovanie USA, ktoré však zároveň odzrkadľuje strategický nesprávny úsudok EÚ o mierovom rozvoji Číny. Na druhej strane, Čína musí zistiť, či sa EÚ pokúša o pozápadnenie alebo rozdelenie Číny. "V tejto chvíli sa nesmieme báť výmeny názorov na citlivé témy," povedal Yang.
Po druhé, obe strany by mali nájsť viac spoločných základov a prekrývajúcich sa oblastí, v ktorých chcú obe strany podporovať spoluprácu. Proces môže začať od sektorov s nízkou citlivosťou a postupne sa po jednotlivých krokoch posúvať smerom k úplnejšiemu priemyselnému reťazcu.
Medzitým nezabúdajte, že Čína je tiež zástancom európskej autonómie. Európski lídri navrhujú budúce smerovanie európskeho rozvoja, ako je rozšírenie EÚ, európsky bezpečnostný režim a Európske politické spoločenstvo, ktoré nemusia byť nevyhnutne vyspelé, ale ide o prieskumy, ako sa vyhnúť strate ich autonómie.
Koniec koncov, EÚ patrí Európanom, nie USA.
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a zdieľaním pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik