Advokátka Marica Pirošíková roky Slovensko zastupovala pred Európskym súdom pre ľudské práva (ESĽP). Dnes si myslí, že na Slovensku dochádza k porušovaniu princípov právneho štátu.
"Pokiaľ ide o túto kauzu však nejde o prvé stanovisko ÚŠP, ktoré vyvoláva otázniky. Pripomeniem v tomto ohľade niektoré udalosti. Keď najvyšší súd jednomyseľne odmietol dovolanie bývalej ministerky spravodlivosti Kolíkovej v trestnej veci obvineného Haščáka upozornil aj na to, že uznesením generálneho prokurátora o zrušení uznesenia o vznesení obvinenia zanikla formálna podmienka vzatia do väzby.
Generálny prokurátor v uvedenom uznesení okrem iného správne citoval a zohľadnil rozsudok ESĽP v prípade Varga. Toto uznesenie ihneď kritizoval ÚŠP a spochybňoval ho. Najvyšší súd však zároveň uviedol, že ani v prípade nezrušenia tohto uznesenia by dovolanie nebolo úspešné, pretože sťažnostný súd sa jasne a logicky vyrovnal so všetkými relevantnými skutočnosťami," pripomína Pirošíková prípad Varga, kde šlo o odpočúvanie v kauze Gorila z rokov 2005-6.
ESĽP k prípadu Varga podľa Pirošíkovej okrem iného uviedol, že slovenské orgány tak konali v rozpore s medzinárodným právom.
"Ak by Žilinka tento rozsudok nezohľadnil, konal by rovnako," pripomína Pirošíková.
Pirošíková rovnako, ako mnoho právnikov, vníma útoky na generálnu prokuratúru, vníma veľmi negatívne. Ako bývalá zástupkyňa SR pred ESĽP mu verejne vyjadrila podporu spoločne so Slovenskou advokátskou komorou (SAK) a signatármi výzvy Právnici spolu za právny štát.
"Upozornili sme na to, že náhla zmena akéhokoľvek ustanovenia na základe nespokojnosti časti verejnosti a politikov je nielen nesystémová, ale i nespôsobilá priniesť do trestnej politiky a aplikačnej praxe pozitívne zmeny," myslí si Pirošíková, podľa ktorej majú orgány justície konať podľa práva, nie podľa pocitov "ulice".
"Štátni zamestnanci musia požívať dôveru verejnosti a to je v praxi možné len za takých podmienok, že sú chránení pred neprimeranými narušovaniami. Podľa tohto rozhodnutia ESĽP je teda nevyhnutné, aby boli chránení pred agresívnymi a urážlivými slovnými útokmi počas výkonu ich právomoci," vysvetľuje Pirošíková.
"Je vo všeobecnom záujme, aby rovnako ako sudcovia, požívali prokurátori dôveru verejnosti. Štát by ich mal teda chrániť pred neopodstatnenými obvineniami. Nie je pochýb o tom, že v demokratickej spoločnosti sú jednotlivci oprávnení komentovať a kritizovať justíciu a jej predstaviteľov. Takáto kritika však nesmie prekročiť určité hranice," uzatvára právnička.
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a zdieľaním pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik