Majitelia závodov v liste varujú vládu, že kvôli vysokým cenám energií hrozí odstávka výroby. Tvrdia, že ich fabriky prežili svetové vojny, komunizmus aj iné katastrofy, ale so súčasnou pomocou zo strany vlády im už veľa nezostáva. Okrem výčitiek ponúkajú aj riešenia.
Východoslovenským spoločnostiam došla trpezlivosť. Ich predstavitelia majú dosť výrokov Hegerovho kabinetu o "bezprecedentnej pomoci," a rečí o tom, ako je na Slovensku všetko v poriadku, pričom ich realita je úplne kdesi inde. Spoločne preto napísali otvorený list adresovaný vláde, v ktorom oslovujú premiéra, predsedu parlamentu a ministrov. Informuje o tom ereport.sk.
Otvorený list podpísali spoločnosti ako SMZ v Jelšave, Slovmag v Lubeníku, spoločnosť Žiaromat, Intocast a RMS Košice. Spoločnosti sa venujú ťažbe magnezitu a výrobe žiaromateriálov. V liste varujú vládnych činiteľov, že im kvôli vysokým cenám energií a prebiehajúcemu konfliktu na Ukrajine hrozí odstávka výroby. V liste sa uvádza: "Rekordný nárast cien energií, ohrozenie bezpečnosti ich dodávok a pretrhanie tradičných dodávateľsko-odberateľských reťazcov spôsobilo, že dnešným hlavným cieľom mnohých podnikov na Slovensku je boj o prežitie."
Pritom ide o podniky vo veľmi rizikových oblastiach aj čo sa týka nezamestnanosti. Ak vláda nič neurobí, len na východe príde v spomínaných závodoch o prácu približne 2000 kmeňových zamestnancov, ku ktorým treba ešte pripočítať okolo 3300 naviazaných pracovných miest - subdodávateľov. Tak sa vláda už nebude môcť chváliť svojou univerzálnou formulkou, ktorú donekonečna opakuje, a to že sa jej darí udržiavať "rekordne nízku nezamestnanosť."
„Naše podniky prežili veľkú hospodársku krízu v roku 1929, prvú a druhú svetovú vojnu, nástup komunistickej diktatúry, novembrový demokratizačný a transformačný proces, finančnú krízu z roku 2009, pandémiu covid-19 a dokonca veľké výpadky tržieb pre konflikt na Ukrajine. Hrozí však, že neprežijú rok 2023“ - uvádzajú v otvorenom liste predstavitelia spoločností. Okrem výčitiek však ponúkajú aj riešenia. Výzva obsahuje návrhy, ktoré by podnikom a ich zamestnancom mohli pomôcť. Či savýzvou, výčitkami aj návrhmi, bude vláda skutočne zaoberať a či začne konať, zatiaľ nevedno.
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a zdieľaním pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik