Viktor Orbán je už dlhší čas kritizovaný západnou Európou za jeho politiku: “Maďarsko na prvom mieste“. Maďarský premiér sa v Berlíne, zúčastnil diskusie, kde okrem iného povedal, že ako právnik absolútne nepochybuje o tom, že Rusko porušilo medzinárodné právo. Ale za nesmierny problém považuje to, že sa tento konflikt zatiaľ nepodarilo izolovať.
Maďarský premiér taktiež pochválil bývalú kancelárku Angelu Merkelovú: spôsob, akým vtedajšia kancelárka konala počas krymskej krízy v roku 2014 , bolo „diplomatické majstrovské dielo“. Ku súčasnému vojnovému konfliktu na Ukrajine sa Orbán vyjadril v zmysle, že nie je ochotný pomáhať Ukrajincom tak, aby ekonomicky zruinoval Maďarsko a Maďari umierali. Za veľkú nádej pre mier v Európe a ukončenie vojny na Ukrajine označil bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa.
V rozhovore Orbán pochválil bývalú kancelárku Angelu Merkelovú. S ňou bojoval v tvrdých konfliktoch o migračnej politike, ale spôsob, akým vtedajšia kancelárka konala počas krymskej krízy v roku 2014 , bolo „diplomatické majstrovské dielo“. Nemecko okamžite vstúpilo do rokovaní s Ruskom a tým konflikt izolovalo a zostal iba čisto rusko-ukrajinským konfliktom.
V súčasnej vojne sa nikto nesnažil vyjednávať, a preto je teraz konflikt medzinárodný, v priebehu ktorého sa nikto nepýta, aké sú záujmy krajín ako Maďarsko. "Nie som ochotný pomáhať Ukrajincom tak, aby som ekonomicky zničil Maďarsko a Maďari umierali," povedal Orbán. V Európe sú dva tábory: vojnový tábor a tábor mieru . „Patrím do mierového tábora, takže som za okamžité prímerie – bez ohľadu na to, čo si o tom Ukrajinci myslia. To ma odlišuje od tých, ktorí chcú rozhodovať z ukrajinských záujmov.“
Maďarský premiér si v rozhovore s moderátormi relácie pod názvom „Búrka nad Európou – vojna na Ukrajine, energetická kríza a geopolitické výzvy“ servítku pred ústa naozaj nekládol keď označil protiruské sankcie, teda sankcie Európskej komisie za „katastrofálne“ a na ozrejmenie dodal:“ Nie samotné sankcie, ale „primitívny spôsob“, akým by boli tieto sankcie implementované.“
Orbán sa v rozhovore nevyhol ani téme o závislosti na ruskom plyne, kde doslova uviedol, že “Nie je v záujme Európy vymeniť závislosť od Ruska za americkú“. A dodal: „To môže byť pre nás pohodlnejšie, pretože na rozdiel od Ruska sú USA demokratické. „Ale zmenili by sme majiteľa.“ Európa potrebuje štyroch alebo piatich rôznych poskytovateľov, aby bola nezávislá.
V súčasných tektonických posunoch v geopolitike vidí Orbán Západ slabší ako kedykoľvek predtým. „Nikdy sme neboli globálne takí slabí,“ povedal Orbán. Preto: „Potrebujeme okamžité prímerie,“ opakoval, „inak zomrú desaťtisíce ľudí a vojna sa prenesie do Európy.“ Pápež, Henry Kissinger a Jürgen Habermas sú tiež za prímerie „namiesto dlhodobého dogmatizmu“.
„Bolo by lepšie, keby verejnosť nepočula, čo teraz hovorím," pokračuje v rozhovore maďarský premiér. „Prímerie nemusí nastať medzi Ruskom a Ukrajinou, ale medzi Ruskom a USA." Ukrajina získava externé zdroje – zbrane, informácie – z USA. Takže iba USA môžu ukončiť vojnu a rokovať s Ruskom. „Joe Biden vśak zašiel až príliš ďaleko so svojimi poznámkami o Putinovi. Nádejou na mier je Donald Trump."
Orbán v závere rozhovoru naznačil, že nemieni meniť svoju politiku. “Nemáme multikultúrnu spoločnosť a nevidím dôvod, prečo by sme to mali robiť inak. Cítime sa príjemne.“ Nemôžem odovzdať budúcim generáciám krajinu, ktorá musí prijímať direktívy z Bruselu. Rovnako ako nechcem za sebou zanechať príliš zadlženú krajinu.
„Národné cítenie je v Maďarsku veľmi silné. Uvedomte si, že ak nie ste slobodný ako národ, nie ste slobodný ako jednotlivec,“ uzavrel rozhovor Orbán.
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a zdieľaním pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik