Svetový deň bielej palice si pripomíname každoročne 15. októbra. Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS) v spolupráci s Políciou Slovenskej republiky už niekoľko rokov organizuje pri tejto príležitosti dopravno-preventívnu akciu. Výnimkou nebol ani tento rok a akcia Deň bielej palice priniesol podľa tlačovej správy ÚNSS prekvapujúce výsledky.
Ako sa v tlačovej správe uvádza, cieľom 13. ročníka Dňa bielej palice bolo ako aj v predošlých rokoch – upozorniť verejnosť, no najmä vodičov, na chodcov s bielou palicou, a tým zvýšiť ich bezpečnosť v cestnej premávke.
„Pre človeka so zrakovým postihnutím je dôležité cítiť sa v uliciach a pri prechádzaní cez priechod bezpečne. V rámci našej odbornej práce sa usilujeme o to, aby sme klientov na možné nástrahy pri pohybe v uliciach dostatočne pripravili, ale veľmi dôležitá je spolupráca verejnosti, v tomto prípade rešpektujúcich a informovaných vodičov,“ hovorí Ivana Frčová, koordinátorka Dňa bielej palice.
V tomto roku bolo do dopravno-preventívnej akcie zapojených 35 miest a 39 priechodov, na ktorých boli figuranti ÚNSS i hliadky dopravnej polície. „Som veľmi rád, že sme sa mohli opäť zapojiť do spoločnej aktivity s Úniou nevidiacich a slabozrakých Slovenska. Verím, že sme pomohli nielen vodičom, ktorým sme pripomenuli, ako reagovať na chodca s bielou palicou, ale zároveň ponúkli nevidiacim a slabozrakým príležitosť hovoriť o svojich potrebách, stať sa na chvíľu súčasťou nášho tímu a možno i zažiť niečo nové,“ hovorí plk. Tomáš Vrábel, riaditeľ Odboru dopravnej polície Prezídia policajného zboru.
ÚNSS v správe uvádza, že celkovo figuranti zaznamenali 4 960 vozidiel. Kým 4 015 vodičov na signál nevidiaceho zastavilo, 945 šoférov jeho záujem prejsť cez priechod odignorovalo, čo predstavuje 19,1 %.
„Zaznamenali sme aj milé rekordy, v Žiline, Myjave či Senici nezastavili iba dvaja vodiči. Všetci ostatní reagovali na chodca s bielou palicou s veľkým rešpektom. Na druhej strane, kolegyňa zo Spišskej Novej Vsi bola síce spokojná, že gro vodičov na signál nevidiaceho zastavilo, ale vodiči, ktorých policajná hliadka odstavila a upozorňovali ich na chybu, boli veľmi arogantní. Poväčšine však kolegovia a kolegyne hodnotia akciu veľmi dobre, vodiči vedeli správne reagovať, čo nás teší,“ dopĺňa Ivana Frčová.
"Výsledky tohtoročného Dňa bielej palice potvrdzujú, že väčšina vodičov je informovaná, čo je potešujúce. Zároveň je dôležité, aby sa v preventívnych aktivitách pokračovalo, pretože neustále pribúdajú noví vodiči, ľudia sú voči sebe ľahostajnejší, treba im z času na čas niektoré dôležité pravidlá pripomenúť,“ uzatvára plk. Tomáš Vrábel.
Po pandemickej prestávke sa v rámci Dňa bielej palice vrátila aj druhá línia aktivity, a tou je mapovanie porušovania Vyhlášky č. 532/2002 Z. z. Hliadky Mestskej polície v Bratislave i Banskej Bystrici sa zamerali na prekážky na reliéfnych orientačných prvkoch, teda tzv. umelých vodiacich líniách, varovných a signálnych pásoch v uliciach i obchodných centrách.
„Spoluprácu s Mestskou políciou v Banskej Bystrici sme realizovali tohto roku po prvýkrát a veľmi úspešne. Jedným z častých problémov bolo umiestnenie reklamných pútačov, či stojanov s tovarom priamo na vodiacej línii alebo v jej tesnej blízkosti. Majiteľov prevádzok sme poučili a vysvetlili im, že pre ľudí s bielou palicou znamenajú problém v bezpečnej a plynulej chôdzi. Niektorí okamžite zareagovali a reklamný pútač odstránili. Samozrejme, boli aj takí, ktorí vyjadrili nesúhlas, alebo by situáciu radi riešili aj okamžite, ale nemali oprávnenie. Veľká väčšina však reagovala s pochopením, čo nás potešilo,“ vysvetľuje Ivana Frčová, koordinátorka Dňa bielej palice.
Ako uvádza tlačová správa, pracovníci ÚNSS a MsP hlavného mesta SR Bratislavy boli spoločne v uliciach metropoly Slovenska už po tretíkrát. Aj tohto roku zaznamenali predovšetkým množstvo problematicky zaparkovaných vozidiel.
„Mestské policajtky a policajti sa, žiaľ, pravidelne stretávajú s porušovaním pravidiel cestnej premávky a ľahostajnosťou ľudí k potrebám a obmedzeniam iných. Aj dnes sme museli množstvo vodičov upozorniť a vysvetliť im, prečo nie je vhodné parkovať na vodiacich líniách, v pešej zóne, či na chodníkoch,“ vysvetľuje Barbora Krajčovičová, hovorkyňa Mestskej polície hlavného mesta SR Bratislavy.
Veľkým problémom mnohých miest, Bratislavu nevynímajúc, sú aj nesprávne zaparkované kolobežky. „Radi by som vyzvali verejnosť k vzájomnej ohľaduplnosti, aby dbali na bezpečnosť iných a nevytvárali chodcom zbytočné prekážky. Taktiež užívateľov zdieľaných kolobežiek, aby ich zaparkovali na určené miesta. Pokiaľ sa staráte o predajňu alebo inú prevádzku, nedávajte pútače na vodiace línie a umiestňujte ich na bezpečné miesto,“ dodáva B. Krajčovičová.
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a zdieľaním pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik