Európa uvažuje o prenájme obrovských plávajúcich elektrární.
Agentúra sa odvoláva na údaje tureckej spoločnosti Karpowership, ktorá vlastní flotilu takýchto plávajúcich elektrární. Používajú ich najmä v afrických krajinách. Podľa výkonného riaditeľa spoločnosti Zeynepa Khareziho, teraz rokujú so štyrmi najväčšími ekonomikami v Európe. Dúfa, že budú schopní rýchlo prekonať byrokratické prekážky a začať vyrábať „elektrickú energiu za veľmi nízku cenu, spĺňajúcu environmentálne normy EÚ“.
Karpowership môže Európe poskytnúť osem plavidiel, ktoré dokážu vyrobiť dva gigawatty elektriny za cenu 20 – 25 eurocentov za kilowatthodinu. To je dvakrát lacnejšie ako súčasná trhová cena dodávok elektriny v Nemecku na budúci rok.
Takéto plávajúce elektrárne však poháňajú najmä fosílne palivá, hlavne skvapalnený zemný plyn a vykurovací olej, s nízkym obsahom síry, čo vyvoláva protesty ochrancov životného prostredia, poznamenáva Bloomberg. Environmentálna skupina BUND nedávno kritizovala myšlienku nemeckého ministerstva hospodárstva a klímy o využití troch ropných plávajúcich elektrární belgickou spoločnosťou Exmar, pre potreby krajiny Dolné Sasko. Ekológovia vyhlásili, že neexistujú jasné argumenty v prospech potreby využívania takýchto výrobných kapacít.
Medzinárodná energetická agentúra predpovedala Európe bezprecedentnú energetickú krízu. Zníženie spotreby plynu o 10 percent, ako to už urobili mnohé európske krajiny, podľa IEA nestačí. Na zaručenie energetickej bezpečnosti je potrebné zníženie o ďalších 13 percent. Zároveň sa však Európe podarilo aktívne naplniť zásobníky plynu aj pri znížených dodávkach z Ruska. V októbri prekročiala naplnenosť 90 percent.
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a zdieľaním pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik