Po dlhšej odmlke je Greta späť. Teraz tvrdí, že Nemecko urobilo chybu, keď sa vzdalo jadrovej energie kvôli uhliu. To, aby sa Nemecko zameralo na uhlie, keď už má jadrové elektrárne, považuje za zlý nápad. Zrejme jej už jadrová energia nevadí až tak, ako v minulosti.
Klimatická aktivistka Greta Thunbergová povedala v utorok pre nemeckú verejnoprávnu televíziu, že by považovala za chybu, keby sa vypínali existujúce jadrové elektrárne a namiesto toho by sa viac orientovalo na uhlie. "Ak ich už máte spustené, mám pocit, že je chybou ich zavrieť a sústrediť sa na uhlie," povedala Thunbergová a tiež dodala, že to považuje za veľmi zlý nápad.
Pôvodne sa plánovalo ukončiť postupné odstavovanie jadrovej energetiky v Nemecku koncom tohto roka. Vojna na Ukrajine a následné tlaky na vývoz fosílnych palív a ceny elektriny však túto stratégiu spochybnili. Vláda súhlasila s kratším, obmedzeným predĺžením prevádzky dvoch z posledných jadrových elektrární o niekoľko mesiacov, ktoré by pokryli najchladnejšie zimné mesiace. Opozícia a jeden člen vládnej koalície kancelára Olafa Scholza však lobujú za dlhšie predĺženie.
Aj keď je pravdepodobne príliš zjednodušené nazvať zameranie sa na uhlie náhradou za odstavenie jadrových elektrární, vláda zvlášť schválila opätovnú aktiváciu niekoľkých elektrární spaľujúcich uhlie a ropu, aby sa zabezpečili dodávky počas zimy. Počas posledných rokov Nemecko popri procese odstavovania svojej jadrovej flotily vykopalo aj nové uhoľné bane. Vláda sa pritom tiež zaviazala, že postupne zminimalizuje a do roku 2030 ukončí používanie uhlia.
Minister financií Christian Lindner, šéf Slobodných demokratov, ktorí sú za voľný trh a líder konzervatívnej opozičnej Kresťanskosociálnej únie v Bavorsku Markus Söder nezaháľali a Thunbergovej komentáre rýchlo privítali. "Vítam podporu zakladateľky spoločnosti Fridays for Future Grety Thunbergovej ku stanovisku našej strany udržať naše jadrové elektrárne v sieti. V tejto energetickej vojne musí byť všetko, čo vyrába elektrinu, v sieti. Dôvody hovoria samy za seba — ekonomicky aj fyzicky," napísal Lindner na Twitteri.
Lindnerova strana FDP je jediným členom Scholzovej koaličnej vlády, ktorý má záujem o ďalšie predĺženie prevádzkovej doby jadrových elektrární. Koaliční partneri strany – stredoľaví Sociálni demokrati a ekológovia zo strany Zelených – sú hrdí na to, že sú stranami, ktoré implementovali pôvodné plány Nemecka na odstavenie jadrových zbraní na prelome storočia. Söder zdieľal časti Thunbergovej rozhovoru na sociálnych sieťach, s jednoduchou poznámkou: "Zaujímavé..." Obidve elektrárne s plánovaným krátkym predĺžením prevádzky sa nachádzajú v južnom Bavorsku. V koalícii je v tejto otázke evidentné napätie.
Thunbergová v rozhovore varovala aj pred regresom smerom k menej zelenej sile počas vojny na Ukrajine. Povedala, že chápe potrebu chrániť ľudí pred nadmernými nákladmi na energiu, ale uviedla, že ľudia sú tiež "závislí" na moci a systéme, ktorý nie je udržateľný. Dodala, že zmena klímy sa nepovažovala za globálnu núdzovú situáciu, a nástupom ďalších problémov, akým je pandémia COVID sa ukázalo, že to asi tak aj je. Zdôraznila však, že ani uprostred kríz ľudia nesmú stratiť zo zreteľa klimatické zmeny. "Každá vojna je katastrofa. Na mnohých úrovniach. Ale musíme byť schopní sústrediť sa na rôzne veci súčasne," povedala Thunbergová.
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a zdieľaním pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik