Sporadicky sa aj u nás objavujú informácie o nekvalitných potravinách vyrobených u nášho severného suseda. Ľudia z pohraničia si o tom však myslia svoje a nižšie ceny ich za hranice stále lákajú.
"Máme vyjadrenie poľskej veterinárnej správy, že mediálne informácie sa nepotvrdili,“ vyhlásil štátny podtajomník poľského ministerstva pôdohospodárstva Krzystof Ciecióra. Vyjadril presvedčenie, že poľská hydina, ktorá mala byť podľa médií kontaminovaná nebezpečnými chemikáliami, je v poriadku.
Podľa Ciecióru mediálnym informáciám venujú veľkú pozornosť. Tento škandál vznikol v uplynulom týždni, kedy poľské finančné úrady zadržali manželov obchodujúcich s technickými tukmi a olejmi. Nakupovali ich z Ukrajiny, Ruska či Malajzie. Objem týchto tukov a olejov bol vyčíslený na 35 miliónov eur, teda veľké množstvo. Poľské médiá tvrdia, že táto hmota sa mala "stratiť" v krmivách smerujúcich na hydinárske trhy.
"Vyzerá to tak že pravdivosť o pridávaní týchto látok do krmív v Poľsku je taká pravdivá, ako informácie, že Česko anektovalo Kaliningrad. Na sociálnych sieťach je to teraz populárny príbeh,“ objasňoval štátny podtajomník Krzystof Ciecióra pokusom o vtip. Pravdou však je, že toto nie je ojedinelú kauzu, na ktorú poukázali poľské média. Všetci si pamätáme jedlú soľ "vylepšovanú" tou technickou, či hovädzinou, ktorá namiesto kafilérie skončila na bitúnku.
Ciecióra tvrdí, že v kurčatách sa nenachádzajú škodlivé látky a nebolo tomu tak ani pred vypuknutím škandálu. Poľsko patrí medzi najväčších vývozcov hydiny v EÚ a toto je podľa neho spôsob, ako túto pozíciu spochybniť. Dodal však, že vec vyšetrujú a informácie poskytnú po ukončení celého procesu.
"Jednotlivé potravinové škandály, za ktorými je neetické konanie, sa občas môžu vyskytnúť, ale to nie je dôvod, aby sme alarmovali celú EÚ. Myslím si, že poľské orgány to dokážu vysvetliť a nevidím dôvod aby vznikali obavy pred potravinami z Poľska alebo inej krajiny, čo neznamená, že môže dôjsť k potravinovému incidentu. Ale sám fakt, že sa podarilo incident odhaliť, hovorí, že príslušné štátne orgány fungujú,“ vyjadril sa eurokomisár pre poľnohospodárstvo Janusz Wojciechowsky.
Slovenský minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan skonštatoval, že na Slovensku "podobnú situáciu“ nenájdeme. Podľa jeho slov vieme zaručiť, že slovenská hydina je zdravá a čerstvá a nezanecháva dlhú uhlíkovú stopu, čo znamená, že nie je prepravovaná na dlhé vzdialenosti. Jednoznačne tým povzbudil slovenského spotrebiteľa, aby kupoval na Slovensku vyrobené potraviny – sú zdravé a bezpečné.
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a zdieľaním pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik