Jaroslav Hačšák pred dvoma rokmi strávil v kolúznej väzbe niekoľko mesiacov, za čo sa mu nedávno ospravedlnilo Ministerstvo spravodlivosti. K celej veci sa vyjadrili aj jeho obhajcovia a Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP).
"Prokurátor ÚŠP JUDr. Ondrej Repa pri výkone prokurátorského dozoru nijako nepochybil, a to ani pri podaní návrhu na vzatie do väzby Mgr. J. H., ani pri zamietnutí sťažnosti obvineného proti uzneseniu o vznesení obvinenia. Skutočnosť, že dôkaznú situáciu vyhodnotil odlišne sťažnostný súd pri rozhodovaní o väzbe a generálny prokurátor v konaní podľa § 363 a nasl. Trestného poriadku, je prejavom iného právneho názoru, ktorý je v inštančnom postupe pomerne bežnou vecou," vyjadril sa na Facebooku Úrad špeciálnej prokuratúry.
Stalo sa tak začiatkom septembra a ospravedlnenie vychádzalo z rozhodnutia Generálnej prokuratúry. Tá finančníkovi zrušila obvinenie aj z rozhodnutia Najvyššieho súdu v prípade väzobného stíhania. ÚŠP toto ospravedlnenie podľa Topiek nekomentoval.
Obhajcovia šéfa Penty vo svojom stanovisku reagovali na vyjadrenie ÚŠP na sociálnej sieti. Vo svojom vyjadrení sa zamerali hlavne na dva zdanlivo nesúvisiace prípady a Daniela Lipšica.
Jedným je prípad Haščáka a druhým prípad bývalého policajta Jána Čurillu a spol. V oboch sa podľa obhajcov prokurátor neriadil závermi súdu. Ten predtým obvinených prepustil z väzby s tým, že obvinenia boli "jednoznačne nedôvodné", informujú Topky. Zmieneným dozorovým prokurátorom bol Ondrej Repa, ktorý v oboch prípadoch podal dovolanie.
"Vo veci Čurillu sa však ÚŠP opakovane verejne stotožňoval so záverom krajského súdu o nedôvodnosti stíhania a rovnako verejne polemizoval s nositeľmi opačného názoru. Čiže kým v prípade Čurillu a spol. Lipšic nielenže odmietal, ale dokonca zosmiešňoval opačný názor o dôvodnosti stíhania, ako bol vyslovený v rozhodnutí súdu o prepustení z väzby, hoci nepoznal spis, vo veci Haščáka analogický „názor“ JUDr. Repu Lipšic podporuje ako legitímny a „iba odlišný“ aj potom, ako závery o jednoznačnej nedôvodnosti stíhania potvrdilo osem sudcov Najvyššieho súdu SR spolu s generálnym prokurátorom a – navyše aj potom - ako sa za nezákonné obvinenie a väzbu ospravedlnil štát," upozornili obhajcovia. Za týchto okolností ich výrok neprekvapuje.
"Navyše dôvody väzby, pre ktoré ju prokurátor navrhol, boli škandalózne, absolútne neakceptovateľné (vlastnenie médií, podávanie právnych podaní)," dodali Haščákovi obhajcovia.
"Ondrej Repa ako dozorový prokurátor v trestnej veci J. Haščáka teda pochybil nie preto, že mal iný právny názor, ale preto, že hrubo porušoval zákony, vrátane škandalózneho zásahu v Digital Parku, ktorý schválil. Zakrývať prokurátorskú svojvôľu pláštikom „iného právneho názoru“ napriek opísaným krokom najvyššieho súdu, generálnej prokuratúry a štátu zastúpeného ministerstvom spravodlivosti svedčí nielen o neschopnosti sebareflexie na strane ÚŠP, ale zakladá aj významné riziká opakovania takýchto excesov do budúcnosti," konštatovali
"Pokladáme za symptomatické, že stanovisko ÚŠP je vlastne vyjadrením prokurátorov JUDr. Lipšica a JUDr. Repu. Už pred 15 mesiacmi sme totiž orgánom prokuratúry zaslali podanie, v ktorom poukazujeme na fakt, že ráno dňa 2.12.2020 ten PRVÝ (ešte ako advokát) zaslal Haščákovej blízkej osobe esemesku, ktorá sa dala pochopiť len ako ponuka na kajúcnickú spoluprácu od toho druhého. Ponuka znie takto: „ak by SH začal spolupracovať do korupcie v politike“, tak „by s tým mohol vyjsť s čo najmiernejším následkom"," dodali.
Advokáti tvrdia, že väzobné stíhanie v prípade Haščáka nebolo prostriedkom, ale cieľom snaženia OČTK urobiť zo šéfa Penty kajúcnika. Na okraj len uviedli, že status ÚŠP je podľa nich ďalším z dôkazov zaujatosti ÚŠP voči osobe Haščáka a Pente.
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a zdieľaním pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik