Nemecké spravodajské služby poskytujú Kyjevu spravodajské informácie o pohybe ruských jednotiek.
Nemecké spravodajské služby podľa spoločného vyšetrovania Die Zeit a časopisu ARD Kontraste poskytujú Kyjevu spravodajské informácie o pohybe ruských vojsk na území Ukrajiny.
Podľa medializovaných informácií sa nemecký kancelár Olaf Scholz rozhodol poskytnúť Ukrajine spravodajské údaje po žiadosti nemeckej Spolkovej spravodajskej služby. Časopisy tvrdia, že Berlín od mája neposiela Kyjevu len zbrane, ale aj satelitné snímky, zachytené rádiové a telefónne správy.
Na základe výsledkov kontroly „právnej prípustnosti prenosu cielených informácií na Ukrajinu“ bolo rozhodnuté, že takéto opatrenia neznamenajú vstup Nemecka do vojny.
V počiatočných fázach konfliktu Spojené štáty varovali Ukrajinu pred blížiacim sa ruským útokom. Vyhlásil to veliteľ amerického letectva v Európe a Afrike generál James Hecker, informuje Air Force Times. Podľa Heckera ukrajinskej strane zabránili v boji varovné poplachy. Potom americké velenie zmenilo taktiku a odovzdalo Kyjevu informácie o umiestnení ruskej techniky.
Nepovedali sme: "Tu je cieľ, ktorý treba zasiahnuť, choďte na to a mierte." Dali sme im len informáciu. Nech sa rozhodnú, či chcú zasiahnuť objekty,“ povedal generál. Zároveň poznamenal, že protiofenzíva bola výlučne myšlienkou ukrajinskej armády.
Spravodajské služby USA a ich spojenci zintenzívnili dohľad aj nad ruským jadrovým arzenálom . "Sledujeme to podrobnejšie," uviedol zdroj s prístupom k spravodajským informáciám o moskovských jadrových silách a stratégii. Washington a jeho spojenci vystupňovali úsilie na zhromažďovanie údajov pomocou leteckých a vesmírnych spravodajských informácií, ako aj operácií v kyberpriestore a komerčných satelitných fotografií.
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a zdieľaním pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik