Európska komisia navrhla vytvorenie právneho mechanizmu na obmedzenie ceny ruskej ropy.
Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová predstavila návrhy nového balíka sankcií proti Rusku. Prijmú ich ako reakciu na usporiadanie referend na ukrajinských územiach, ako aj v DĽR a LĽR. Oznámila to šéfka EK na brífingu v Bruseli a zverejnila na Twitteri .
Európska únia už uvalila embargo na ruskú ropu, s výnimkou suroviny dodávanej cez ropovod Družba. Maďarsko, ktoré touto cestou dostáva 65 % svojej ropy, niekoľko týždňov blokovalo šiesty balík sankcií v obave, že príde o zásoby ropy. Po tom, čo sa EÚ dohodla na sankciách, maďarské úrady uviedli, že nepodporia žiadne nové obmedzenia ruskej energetiky.
Začiatkom septembra zaviedli cenový strop krajiny G7. V rámci sankcií bude od 5. decembra zákaz námornej prepravy ruskej ropy a od 5. februára 2023 zákaz prepravy ropných produktov. Spoločný cenový strop plynu chcelo predtým zaviesť aj 15 krajín EÚ, no nevedeli sa na ňom dohodnúť. Ministerstvo energetiky Ruska odmietlo dodávať ropu tým krajinám, ktoré zavedú cenový strop, pretože je to nerentabilné.
Podľa agentúry Bloomberg diskutovali lídri EÚ o zavedení cenového stropu ropy 26. septembra. Proti takýmto obmedzeniam sa podľa agentúry postavili Cyprus a Maďarsko.
7. septembra, na Východnom ekonomickom fóre ruský prezident Vladimir Putin na plenárnom zasadnutí povedal , že Rusko prestane dodávať energiu krajinám, ktoré sa mu snažia vnútiť svoju vôľu v rozpore s uzatvorenými zmluvami. Podpredsedu vlády Alexander Novak povedal, že trh s ropou bude ešte viac destabilizovaný, keďže Ruská federácia nebude dodávať ropu tým, ktorí zavedú proti nej obmedzenia. Obmedzenie cien ropy nepodporili ani OPEC, ani krajiny ako India a Čína. Toto opatrenie navyše zasiahne európskych a amerických spotrebiteľov, ktorí už teraz platia vysoké ceny energií.
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a zdieľaním pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik