Približne od septembra do začiatku októbra trvá jelenia ruja, ktorá sa začína skôr v nižších polohách ako v horách. V tomto období môže zver križovať cesty, najmä ráno a večer, vodiči by preto mali byť oveľa pozornejší než obvykle. Upozornila na to Marína Debnárová, vedúca odboru komunikácie štátneho podniku Lesy SR.
"Jelenia zver je počas ruje mimoriadne aktívna, samce bojujú o pozornosť samíc. Ak je v blízkosti jeleníc viac jeleňov, často dochádza aj k ich súbojom, kde víťaz získa dominantný vplyv nad čriedou jeleníc, s ktorými sa pári. Hlavným prejavom ruje je ručanie, ktoré možno počuť na vzdialenosť niekoľkých kilometrov. Najviac sa ozývajú stredne staré jelene v plnej kondícii a tie najčastejšie držia pri sebe aj najviac jeleníc," konštatovala Debnárová.
V tomto období je povolený lov jelenej zveri, diviačej, je možné loviť i danieliu či muflóniu zver. "Záujem o lov jeleňa počas ruje je mimoriadne veľký, poľovní hostia nie sú len zo Slovenska, ale i zahraničia. Najviac poľovníkov k nám prichádza z Českej republiky, Rakúska a Nemecka," uviedla Debnárová.
V prípade, že je jeleň ulovený hosťom za poplatok, lovcovi ostáva trofej a zverina putuje do Topoľčianok, kde je spracovaná. Divinové mäso sa predáva v predajniach štátneho podniku Lesy SR v Banskej Bystrici, v Topoľčiankach a najnovšie tiež v bratislavských hypermarketoch.
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a zdieľaním pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik