Ceny všetkého sa šplhajú do nevídaných výšin. Zdražovanie potravín nás však nemusí trápiť. Pri nákupoch potravín ušetríme tým, že si budeme vyberať produkty po záruke! Veď hnilé banány sú lacnejšie, prečo by sme kupovali iné. Odporúča to aj Čaputová, ktorá DENNE zarába 626,22 eur!
Zdražovanie trápi každého z nás. Na pomoc nám však prichádzajú nielen akciové letáky či zlacnené produkty. Návody, ktorými pri nákupe potravín dokážeme ušetriť, prináša hnonline.sk.
Na zmiernenie extrémneho nárastu cien je pre nás dostupná novinka - predaj potravín po záruke. Kým doteraz mohli prevádzkovatelia predávať ako zlacnené len tie produkty, ktorým sa blížil dátum spotreby, po novelizácii zákona je od prvého júla možné kúpiť aj výrobky, ktorým skončila minimálna trvanlivosť. Je nutné rozlišovať potraviny na základe dátumu spotreby a minimálnej trvanlivosti. Hovorí to predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu Martin Krajčovič a pre vysvetlenie dodádava: „Označenie "spotrebujte do" určuje, dokedy je potravina určená na konzumáciu. Po tomto dátume musí byť zlikvidovaná, keďže môže byť nebezpečná. V týchto potravinách môžu prebiehať mikrobiologické procesy, ktoré sú senzoricky, teda zrakom, čuchom a chuťou neodhaliteľné.“ Dátum minimálnej trvanlivosti garantuje dokedy si výrobok zachová všetky výživové a senzorické vlastnosti ale pri správnom skladovaní je aj po uplynutí trvanlivosti bezpečné ho konzumovať. Ak by boli potraviny z dôvodu zlého uskladnenia či poškodeného obalu pokazené, podľa jeho slov to spotrebiteľ ľahko rozozná.
Predaj potravín po záruke umožňuje novelizácia zákona. „Novela o potravinách má za úlohu napĺňať prvotný cieľ, ktorým je zníženie plytvania s potravinami. Išlo o najviac diskutovanú zmenu, kedy zaznievali aj kritické názory, že pomoc pre sociálne slabších nebude na dostatočnej úrovni, pretože obchod radšej predá ako daruje,“ tvrdí Nadežda Machútová, prezidentka zväzu obchodu SR, ktorá víta všetky zmeny, ktoré nové pravidlá predaja potravín od prvého júla priniesli.
Obchodné reťazce musia najprv kontaktovať ľudí v núdzi, či majú o potraviny záujem. Ak charitatívna organizácia do 48 hodín neprejaví o produkty záujem, prípadne neodpovie na ponuku potravín, môžu obchodníci pristúpiť k predaju. Takéto výrobky sa smú predávať v osobitne vyčlenených sektoroch a na pultoch môžu byť najviac 45 dní od uplynutia dátumu minimálnej trvanlivosti.
Niektoré reťazce ponúkajú možnosť nakúpiť si potraviny lacnejšie, ak sa blíži ich dátum spotreby alebo ku koncu ich minimálnej trvanlivosti. Takéto výrobky sú v špeciálnych regáloch a zákazníci majú možnosť zvážiť, či si takýto produkt vyberú. Ušetriť sa dá aj pomocou zákazníckych kariet, ktoré sú dostupné takmer u všetkých obchodov na Slovensku. V tomto prípade získavajú spotrebitelia vernostné body, ktoré sa potom menia na konkrétne zľavy a benefity.
Niektoré reťazce už aj v súčasnosti fungujú v režime, vďaka ktorému dokážu efektívne tovar darovať. Ak už potraviny nie sú vhodné na ľudskú konzumáciu, putujú k rôznym organizáciám aj ako krmivo pre zvieratá alebo na ekologické zhodnotenie.
Témou chudoby a šetrenia sa zaoberá aj prezidentka SR Zuzana Čaputová. Len prednedávnom, pri jednaniach o zmiernení dopadov zdražovania a potravinovej pomoci zdôranila, že plytvaniu potravinami treba zabrániť a tiež je treba zabezpečiť, aby sa potravinové prebytky mohli čo najefektívnejším spôsobom dostávať k ľuďom. Podľa prezidentky, ktorej mesačný plat sa pre bežného človeka považuje za nepredstaviteľný, odporúča v rámci šetrenia konzumovať potraviny po skončení minimálnej trvanlivosti. Pre vytvorenie obrazu, TOTO je plat prezidentky:
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a zdieľaním pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik