Taliansky krok doprava otriasa európskymi politickými elitami! Giorgia Meloniová bola v pondelok 26.9. potvrdená ako prvá talianska premiérka. Stredopravá líderka sa chystá v úrade deklarovať „Bránime Boha, krajinu a rodinu“ postavené na odpore voči rodovej ideológii a LGBT loby spolu s podporou silných hraníc a ukončením neobmedzenej masovej migrácie, informuje portál Breitbart.
Meloniová prehovorila vo víťaznom prejave umierneným, zjednocujúcim tónom a poznamenala, že Taliani boli konečne schopní jasne určiť, kto im má vládnuť a akým smerom sa chcú uberať v rozpore s elitami establishmentu.
"Taliani vyslali jasný odkaz v prospech pravicovej vlády vedenej Bratmi Talianska," povedala novinárom v Ríme a zdvihla ceduľu s nápisom "Ďakujem, Taliansko."
Podpredsedníčka Európskeho parlamentu Katharina Barleyová zo sociálnych demokratov nemeckého kancelára Olafa Scholza označila víťazstvo Meloniovej za „znepokojivé“ vzhľadom na jej spojenie s maďarským vodcom Viktorom Orbánom a bývalým americkým prezidentom Donaldom Trumpom.
"Jej predvolebná reč pre Európu nemôže zakryť skutočnosť, že predstavuje nebezpečenstvo pre konštruktívne spolužitie v Európe," citoval ju nemecký denník WELT.
„Bojím sa neschopnosti, nie fašistickej hrozby,“ povedal Roberto D'Alimonte, profesor politológie na súkromnej univerzite LUISS v Ríme. "Nič neriadila." Zabudol však spomenúť, že Meloniová pred desiatimi rokmi v poslednej Berlusconiho vláde slúžila ako ministerka pre mládež.
Profesor Gianluca Passarrelli z rímskej univerzity Sapienza pre BBC povedal, že dúfa, že sa nová premiérka vyhne rozkolísaniu európskej lode a zameria sa na inú politiku. No skôr vyjadril strach, že by mohla splniť sľuby, na základe ktorých bola zvolená, a varoval: „Myslím si, že uvidíme viac obmedzení občianskych práv a politiky týkajúce sa LGBT a imigrantov."
Španielsky minister zahraničných vecí José Manuel Albares zo Socialistickej strany zaujal dôraznejší prístup a povedal, že „populizmus vždy končí katastrofou“. "Je to chvíľa neistoty a vo chvíľach neistoty populizmus vždy nadobudne dôležitosť a vždy skončí rovnakým spôsobom: katastrofou," povedal pre španielsku tlač.
Nemecký časopis Stern dal na svoju titulnú stranu fotografiou Meloniovej a veľavravný titulok: „Najnebezpečnejšia žena v Európe“.
Financial Times len minulý týždeň informovali , že šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová zaradila Rím do jedného vreca s Budapešťou a Varšavou. Taliansko, Maďarsko a Polsko sa vraj vspierajú túžbe EÚ riadiť celú Európu bez výnimky.
Len prednedávnom mal poľský premiér Mateusz Morawiecki otázku. "Je toto Európa, akú chceme? ... Že eurokrati v Bruseli diktujú, aká má byť vláda?" Označil za „škandalózne“ vyjadrenia predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej, že EÚ má „nástroje“ na to, aby sa vysporiadala s členským štátom, ak veci „pôjdu zložitým smerom".
"Ak sa veci vyvinú zložitým smerom," odpovedala Leyenová na otázku o talianskych voľbách, "hovorila som o Maďarsku a Poľsku, máme nástroje." Išlo o odkaz na spory v oblasti právneho štátu a zmrazenie financovania, ktoré obe krajiny zažili.
Naznačená hrozba vyvolala pobúrenie v Ríme, najmä medzi politickou pravicou v strede a online v kruhoch MIGA („Make Italy Great Again“), kde bola von der Leyenová obvinená zo zasahovania do volieb.
Taliansko trpí nekontrolovateľnou infláciou, zatiaľ čo túto zimu hrozí energetická kríza spojená s konfliktom na Ukrajine.
Talianska ekonomika, tretia najväčšia v eurozóne, je tiež zaťažená dlhom vo výške 150 percent hrubého domáceho produktu.
Napriek tomu, že jej oponenti v Taliansku aj mimo neho vzdychajú, je Meloniová povinná konať, aby zabezpečila ekonomickú budúcnosť krajiny, a to aj napriek tomu, čo kritici tvrdia, že je jej základom euroskeptické presvedčenie.
Európske pravé krídlo sa naopak z víťazstva Giorgie Meloniovej v talianskych voľbách teší, informuje Politico. Poľský premiér Mateusz Morawiecki, ktorý je v spore s Bruselom, Meloni zablahoželal.
Balázs Orbán, blízky spolupracovník maďarského premiéra Viktora Orbána, na Twitteri zablahoželal Melonimu, Matteovi Salvinimu i Silviovi Berlusconimu, ktorých strany majú vytvoriť pravicovú alianciu na vrchole talianskej vlády: „V týchto ťažkých časoch viac ako kedykoľvek predtým potrebujeme priateľov, ktorí zdieľajú spoločnú víziu a prístup k európskym výzvam.
Tieto poznámky prichádzajú po tom, čo predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová minulý týždeň varovala pred potenciálnym obratom Talianska doprava a uviedla, že EÚ bude pripravená spolupracovať s demokratickými vládami a má nástroje, ktoré by mohla použiť, ak by „veci šli zložitým smerom“. v Maďarsku a Poľsku. Išlo o jasný odkaz na schopnosť Komisie znížiť finančné prostriedky pridelené vládam EÚ, keď sa usúdi, že porušujú zásady právneho štátu.
Francúzski krajne pravicoví politici Eric Zemmour a Marine Le Penová , obaja porazení súperi v minuloročných jarných prezidentských voľbách, povzbudzovali Meloniho víťazstvo a chválili rozhodnutie talianskeho ľudu.
Zemmour vyzdvihol minulotýždňové švédske voľby, v ktorých zvíťazili pravicové strany: „Od Švédska po Taliansko zažívame v posledných týždňoch druhú úniu víťaznej pravice v Európe, ktorej tmelom je skutočne otázka identity. “
V Španielsku krajne pravicová strana Vox dospela k záveru, že Meloniovej víťazstvo ukázalo „cestu novej Európy slobodných a suverénnych národov“.
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a zdieľaním pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik