Je toto Európa, akú chceme? ... Že eurokrati v Bruseli diktujú, aká má byť vláda? Toto sa verejne pýta poľský premiér Mateusz Morawiecki. Označil za „škandalózne“ vyjadrenia predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej, že EÚ má „nástroje“ na to, aby sa vysporiadala s členským štátom, ak veci „pôjdu zložitým smerom“, píše portál Politico.
Vo štvrtok sa von der Leyenovej na konferencii na Princetonskej univerzite pýtali na kandidátov v nedeľňajších parlamentných voľbách v Taliansku, do svojej odpovede však zahrnula aj Poľsko a Maďarsko.
„Ak sa veci uberú zložitým smerom – a hovorila som o Maďarsku a Poľsku – máme nástroje,“ povedala von der Leyenová v jasnom odkaze na schopnosť Komisie znížiť finančné prostriedky pridelené vládam EÚ, keď budú podľa nej porušovať zásady právneho štátu.
"Vyhlásenie von der Leyenovej bolo škandalózne," povedal Morawiecki v sobotu v poľskom meste Świdnik, informovala štátna tlačová agentúra PAP . "Povedala, že Brusel má nástroje na potrestanie Talianska, ak vytvorí vládu, ktorá nebude naklonená Bruselu," povedal.
„Je toto Európa, ktorú chceme? ... Že eurokrati v Bruseli diktujú, aká má byť vláda? spýtal sa Morawiecki. „Toto nie je právny štát; je to diktát a nedostatok právneho štátu,“ povedal premiér.
Komisia uvalila na Poľsko súbor „míľnikov“ v oblasti právneho štátu vrátane reformy kontroverzného súdneho disciplinárneho režimu, aby mala Varšava prístup k peniazom z fondu EÚ na obnovu po koronavíruse.
Rada EÚ plán podpísala v júni. Európski sudcovia zažalovali Radu koncom augusta kvôli jej rozhodnutiu s tým, že rozsudky Európskeho súdneho dvora neboli zohľadnené.
Pokiaľ ide o Maďarsko, Komisia 18. septembra navrhla znížiť 7,5 miliardy EUR z fondov EÚ pridelených Budapešti v súvislosti s obavami o vládu zákona.
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a zdieľaním pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik