Neotravujte nás s tým a choďte sa vymlátiť za mesto na pole, v danom prípade na nezávislý súd, odporúča ústavná právnička dvom rivalom. O kom hovorí?
Jeden "gang" tvoria Fico, Kaliňák, Gašpar a Para a druhý policajný prezident Hamran a jeho "naši chlapci". Tieto dva "gangy sa do seba v médiách pustili cez tlačové besedy, čo podľa Laššákovej nie je nič iné, ako boj o územie.
"Rukojemníkmi aj pri vojne gangov sú vždy občania, ktorí sa väčšinou priklonia k tomu, kto získa územie na ktorom pracujú, alebo bývajú. To nie je oportunizmus. To je len jednoduchý strach," vysvetľuje právnička, podľa ktorej presne to isté vyvoláva táto mediálna prestrelka.
Na tlačovke Štefan Hamran citoval zo zákona o tom, ako je potrebné zaobchádzať s nahrávkami a nosičmi, na ktorých sú, v trestných spisoch.
"Ono totiž odcitovať jedno ustanovenie zákona s tým, že opomenie všetky ostatné, vedie k absolútnemu zmäteniu verejnej mienky," upozorňuje právnička. Následne dopĺňa informácie. Ak bolo totiž akokoľvek manipulované s nosičmi v spise, sú nepoužiteľné a je treba zničiť ich a dôkazy ako keby neexistovali.
Laššáková sa pýta, ako je to možné, keď vyšetrovateľ sa k spisu dostať musí.
A tu som si uvedomila, že pán Hamran používa mätúce pojmy - on mal povedať, že obvinení vyšetrovatelia sa nedostali k spisu," uvádza Laššáková veci na pravú mieru. A to v rámci korektnosti od Hamrana počuť nebolo.
"Čo však počuť bolo, bola ochrana týchto našich vyšetrovateľov," pripomína Laššáková a púšťa ďalšiu dokrútku z tlačovky. Podľa Laššákovej je chvályhodné, že policajný prezident sa zastáva vyšetrovateľov, ale mal by sa zastávať všetkých.
"Inak automaticky stráca objektivitu," upozorňuje Laššáková.
Po dokrútke, v ktorej prezidentka vysvetľuje svoj postoj k "vojne v polícii" Laššáková konštatuje, že nech si to nazve kto chce, ako chce, stále sú to obvinení vyšetrovatelia a to, čo urobili Hamran a Čaputová len prehlbuje nedôveru v inštitúcie.
"Chceme sa stať spoločnosťou, ktorá kvôli osobe bude neznášať nejakú inštitúciu? Lebo tam sme. Myslím si, že niekedy je menej viac a možno by sme ako spoločnosť nezostávali takí ľahostajní, keby sa na nás nevalilo toľko takýchto informácií," pripomína Laššáková všetkým zodpovedným.
"My laická verejnosť sa v tom celom strácame a nemôžeme si vytvoriť objektívny názor. Pretože vy chcete strhnúť verejnú mienku na seba. A dopracujeme sa k tomu, že nie súdy, ale ulica budú rozhodovať o vine a treste," varuje právnička.
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a zdieľaním pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik