Médiá: Čínsky štátny prevrat, Si Ťin-pching v domácom väzení.
V Číne môže dôjsť k štátnemu prevratu. Na tamojších sociálnych sieťach koluje informácia, že vodcu Si Ťin-pchinga umiestnili do domáceho väzenia.
Podľa nepotvrdených správ, najvyšší predstavitelia Komunistickej strany krajiny odvolali Si Ťin-pchinga z postu hlavného veliteľa Ľudovej oslobodzovacej armády. Popredné svetové médiá však na takéto správy nereagovali. Oficiálne potvrdenie prevratu neexistuje.
Podľa dohadov, veteráni Čínskej komunistickej strany odstránili Si Ťin-pchinga a prevzali moc do svojich rúk. Objavili sa informácie, že v Pekingu videli vojakov. Hlavným dôvodom dohadov však bola neprítomnosť Si Ťin-pchinga na konferencii 21. septembra. Jeho absencia má len dve vysvetlenia: buď extrémne zlý fyzický stav, alebo už nezastáva vysokú funkciu vo Vojenskej komisii. V podstate všetky zdroje hovoria, že Si Ťin-pchinga zatkli a moc v štáte prešla na generála Li Qiaominga (veliteľa Severnej vojenskej oblasti Číny). Zrušené boli všetky lety z Pekingu. Čínsky líder sa na dôležitej konferencii nezúčastnil po tom, čo sa po stretnutí s ruským prezidentom Vladimirom Putinom na Šanghajskej organizácii spolupráce vrátil do krajiny.
O štátnom prevrate v Číne hovoria ľudia výlučne na Twitteri. Aj na Telegrame je veľa správ opisujúcich, čo sa deje.OneIndia pri preverovaní informácií o prevrate a zatknutí predsedu Čínskej ľudovej republiky však takmer okamžite dospela k záveru, že majú dočinenia s fejkom. Tento názor je založený na skutočnosti, že oficiálne zdroje Číny (Global Times a podobne) o tom nič nehovoria. Čínski užívatelia internetu tvrdia, že Peking je pod kontrolou armády. Správa na čínskom podcaste News HighlandVision uviedla, že bývalý vodca ČĽR Chu Ťin-tchao a bývalý premiér Wen Jibao presvedčili Song Pinga, bývalého člena Stáleho výboru, aby Siho odvolal. Podľa iných správ sa jednotky armády zhromažďujú v Pekingu od 22. septembra a samotného Si Ťin-pchinga zatkli na letisku po návrate zo summitu Šanghajskej organizácie spolupráce.
Situácia v Pekingu je pokojná, nedochádza k posilneniu bezpečnostných opatrení, uvádza spravodajca RIA Novosti.Teraz sa obyvatelia čínskej metropoly aktívne pripravujú na „Zlatý týždeň“ – sedemdňový sviatok pri príležitosti 73. výročia založenia ČĽR, ktorý sa bude oslavovať 1. októbra. Na hlavnom námestí krajiny Tiananmen je už nainštalovaný tradičný kvetinový aranžmán „Kôš kvetov a ovocia“, ktorý každoročne priláka množstvo turistov z celej krajiny.
Redakcia jedného z najčítanejších alternatívnych denníkov – Hlavný denník, hľadá do svojho dynamického kolektívu redaktorov. Máme vysoké nasadenie, rýchle tempo, reflektujeme na situácie doma, ale aj v zahraničí, zaujímajú nás názory, ktoré sú iné, ako ponúka mainstream. Do nášho kolektívu potrebujeme ambicióznych redaktorov, ktorí sú flexibilní, samostatní, vedia sa orientovať na sociálnych sieťach a zvládajú pracovný stres. Výhodou sú skúsenosti s redaktorskou prácou z oblasti žurnalistiky a médií, ale nie podmienkou! Pracuje sa z domu. Neformálny životopis zasielajte na [email protected].
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a zdieľaním pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik