Ukrajina prestala verejne žiadať o high-tech zbrane. To však neznamená, že ich nechcú, píše Politico.
Ukrajina prestala verejne žiadať o špičkové americké zbrane, ako sú systémy protivzdušnej obrany Patriot, stíhačky F-16 a bezpilotné lietadlá Grey Eagle. Ale v zákulisí sa tlak na zbrane, ktoré by mohli zvrátiť priebeh vojny, nezastavil. Kyjev je stále múdrejší, pokiaľ ide o jeho požiadavky.
Podľa poradcov ukrajinskej vlády, predstaviteľov Pentagonu a vedúcich predstaviteľov obranného priemyslu obe strany rokujú o tom, či poslať všetky tri položky, keďže sa uzatvárajú dlhodobé dohody o financovaní.
V posledných týždňoch však došlo k posunu od hlasného volania po protivzdušnej obrane a stíhačkách k tichším rokovaniam. Kampaň na jej zmiernenie viedli Zelenského poradcovia v Kyjeve a kľúčoví partneri vo Washingtone, spolu s priateľskými radami od samotnej Bidenovej administratívy, čo povzbudilo Kyjev, aby sa sústredenejšie zameral na to, čo práve teraz potrebuje.
Zmena z verejnej kampane na súkromnú nastala, keď sa poradcovia začali obávať, že požiadavky na špičkové zbrane odvádzajú pozornosť od bezprostrednejších potrieb Kyjeva na bojisku a obavy, že žiadosti zamieňajú ich prísne napísané posolstvo.
Mesiace po rozsiahlej ruskej invázii koncom februára ukrajinskí lídri žiadali o systémy Patriot a ďalšie špičkové technológie, čím ich zaradili na prvé miesto zoznamov želaní odoslaných do Washingtonu a rozoslaných v tlači. Položky veľkých vstupeniek však boli vynechané z najnovších požiadaviek na nevyhnutné zbrane, ktoré sa držali požiadaviek na viac delostreleckých granátov a rakiet pre raketomety HIMARS.
Rozhovory o konečnom získaní lietadiel Patriots, F-16 a Grey Eagles v určitom bode cesty pokračujú na nízkej úrovni, avšak podľa troch priemyselných zdrojov a ľudí, ktorí sú v kontakte s kyjevskou vládou.
Obavy nie sú len z toho, že high-tech systémy by boli pre Moskvu provokatívne, ale aj z toho, že komplexná údržba a podpora systémov by uprostred vojny predstavovala výzvu pre Ukrajinu. V prípade Patriotov je ich relatívny nedostatok zásobovať Ukrajinu výzvou. Jednotky Patriot americkej armády sú jedny z najviac nasadených jednotiek v službe, pričom spojenci v celej Európe, na Strednom východe a v Tichomorí požadujú ochranu, ktorú poskytujú.
Existuje aj problém stanovenia priorít: existujúci spojenci NATO tiež chcú tieto systémy. Keď sa viac východoeurópskych krajín vzdá svojich starších ruských alebo dokonca sovietskych lietadiel, hľadajú v USA, aby začali predávať alebo financovať F-16 pre svoju vlastnú obranu. Už teraz sa dodávka 14 lietadiel F-16 na Slovensko oneskoruje o rok – do roku 2024 – kvôli problémom s dodávateľským reťazcom a Taiwan zostáva vysoko na zozname priorít pre lietadlá a ich náhradné diely.
Niektoré z týchto zložitejších systémov – vrátane F-16, ktoré americké letectvo plánuje ukončiť – „pravdepodobne dorazia po skončení tohto konfliktu,“ povedal zamestnanec Kongresu so znalosťou diskusií.
Pokiaľ ide o požiadavku na batérie rakiet Patriot, USA súhlasili s financovaním predaja národného pokročilého raketového systému zem-vzduch alebo NASAMS pre Ukrajinu. Úradníci varujú, že kapacita Ukrajiny trénovať a používať oba systémy naraz by bola prinajlepšom obmedzená.
"NASAMS a Patriot sú rozdielne systémy a vy trénujete rovnakých leteckých obrancov, takže môžu urobiť len toľko," povedal zamestnanec, ktorý ako ostatní v tomto príbehu hovoril pod podmienkou anonymity, aby diskutoval o rozhovoroch. "Myslím, že sa tam dostaneme."
Pentagon nedávno udelil kontrakt v hodnote 182 miliónov dolárov spoločnosti Raytheon Technologies, pričom použil prostriedky Ukrajinskej iniciatívy bezpečnostnej pomoci na NASAMS. Prvé dva systémy budú dodané v priebehu nasledujúcich dvoch mesiacov, uviedol v piatok Pentagon.
Ukrajinský útok na dobytie Charkova a vytlačenie ruských jednotiek z tisícok štvorcových míľ ukrajinského územia tento mesiac prispel k silným stránkam Ukrajiny – rýchle rozhodovanie na mieste a efektívne použitie delostrelectva a presnej munície, čiastočne riadené včasnými spravodajskými službami USA – pri odhaľovaní ruských slabín vo vedení a logistike, ktoré sa prejavili vo februárovom výpade Kremľa ku Kyjevu.
Zatiaľ čo ukrajinský pokrok bol ohromujúci, nezdá sa, že by sa vojna blížila k ukončeniu. Kyjev a Kremeľ sa ešte musia zapojiť do rozhovorov o ukončení konfliktu, zatiaľ čo Ukrajina sa zdá byť odhodlaná presadzovať svoje novoobjavené výhody. Vladimir Putin medzitým nepreukázal, že by ustúpil zo svojej maximalistickej pozície zmeniť ukrajinskú vládu.
Keďže na východe a juhu pokračujú delostrelecké a pancierové boje, ruské balistické rakety naďalej mieria na civilnú infraštruktúru na Ukrajine, čo podčiarkuje potrebu modernejších systémov protivzdušnej obrany, než aké v súčasnosti prevádzkuje hŕstka ruských S-300.
Aby sa tam nakoniec dostali, predstavitelia USA pokračujú v diskusii o tom, či poslať Patriotov na Ukrajinu ako súčasť dlhodobej stratégie, uviedli ľudia. Diskusie o odoslaní systému sú na ministerstve obrany v počiatočnom štádiu a konečné rozhodnutie by bolo na prezidentovi Joeovi Bidenovi. Ale skutočnosť, že úradníci hovoria o takomto kroku, je veľkým posunom oproti tohtoročnej jari, keď predstavitelia USA túto myšlienku odmietli.
Ak sa plán pohne vpred, je pravdepodobné, že USA podpíšu zmluvu s Raytheonom na vybudovanie ďalších systémov pre Kyjev, namiesto prenosu relatívne vzácnych – a silne nasadených – batérií Patriot do amerického inventára.
Patriot je sofistikovaný, viacúčelový systém určený na zostrelenie lietadiel s pevnými krídlami, balistických alebo riadených striel. Okrem Spojených štátov systém prevádzkuje 17 krajín vrátane Rumunska a Poľska.
Je to obranná zbraň, ktorá by prinútila ruských pilotov „dvakrát si to rozmyslieť“, kým zaútočia na ukrajinské sily, povedal Tom Karako, vedúci pracovník Centra pre strategické a medzinárodné štúdie.
"Aby to bolo použité v hneve, musíte mať na dosah ruskú raketu alebo ruské lietadlo, ktoré eskalovalo," povedal Karako. "Povedal by som, že je to deeskalačné."
V porovnaní s existujúcimi ukrajinskými prostriedkami protivzdušnej a protiraketovej obrany je Patriot oveľa novším systémom s dlhším dosahom, ktorý by Kyjevu poskytol kritickú novú schopnosť proti ruským útokom, povedal Karako. Slovensko v apríli poslalo Ukrajine starý sovietsky systém protiraketovej obrany S-300. NASAMS vyslané USA môžu zostreliť rakety krátkeho až stredného doletu.
Ak sa USA rozhodnú ísť cestou akvizície, Ukrajinci by nečakali dodávku Patriotov roky, čo je časová os podobná zbraniam, ktorú Bidenova administratíva oznámila v auguste ako súčasť balíka 3 miliardy dolárov , ktorý priamo financuje zmluvy s americkým obranným priemyslom.
Financovanie obranného priemyslu pôjde na výrobu delostreleckých nábojov, mínometných nábojov, raketových systémov zem-vzduch; nová schopnosť protilietadlového lietadla; ďalšie drony; a 24 protibatériových radarov. Žiadne zo zariadení nedorazí mesiace; niektorým to bude trvať roky. Predstavitelia však tvrdia, že investícia Ukrajine umožní plánovať si vlastnú budúcu obranu.
Patriot by bol „menej eskalačný“ ako niektoré iné systémy, o ktorých sa uvažuje, povedal predstaviteľ DoD, vrátane rakiet s dlhším doletom, ako je armádny taktický raketový systém, útočná zbraň, ktorá môže letieť až 190 míľ a dostať sa na ruské územie. a o ktorej sa podľa Bieleho domu neuvažuje.
Hovorilo sa o dodávke dronu MQ-1C Grey Eagle už niekoľko mesiacov. Nezdá sa, že by drony smerovali do zámoria bližšie ako túto jar, keď sa diskusie prvýkrát dostali na verejnosť, hoci dvaja poradcovia ukrajinskej vlády pre POLITICO povedali, že rozhovory pokračujú.
Existuje niekoľko obáv, vrátane možnej straty technológie prenášanej na drone, ak by ich Rusi zostrelili, spolu s nepokojom v rámci amerického letectva – ktoré sa dočkalo vyradenia vlastnej flotily Grey Eagles – v prípade, že by systémy dokázali lepšie prežiť. na modernom bojisku, než sa očakávalo. Peniaze vynaložené na starnúce drony chce letectvo presunúť na iné priority modernizácie.
Vždy, keď príde viac nových technológií, je jasné, že Ukrajina bude čoraz viac zaplavovaná vybavením štandardom NATO, pretože staršie ruské zásoby všetkého od munície po náhradné diely vysychajú v celej Európe, čo stavia západných darcov do pozície darcov – alebo predaja – čoraz viac. špičkové vybavenie do Kyjeva na ďalšie desaťročia.
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a zdieľaním pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik