S koronavírusom bojujeme už dva roky a ani dnes nevieme, či sa striktné opatrenia vrátia aj túto jeseň. Leto sa končí, nastupuje chrípkové obdobie a ľudia sa obávajú, že vláda spolu s odborníkmi a hlavným hygienikom Jánom Mikasom znova zavedú obmedzujúce opatrenia.
Po tom, čo sme si užili obdobie pandémie, tvrdých lockdownov, po tom, čo tisícky Slovákov prišlo o prácu, nám nad hlavou znova visí Damoklov meč: Máme sa znova pripraviť na opatrenia? Aké budú? Čo v prípade, ak sa objaví nový variant? Odpovede na všetky tieto otázky poskytol portálu pluska.sk hlavný hygienik Ján Mikas.
Ľudia sa obávajú návratu k režimu OTP (očkovaní, testovaní, prekonaní), ktorý obmedzoval nezaočkovaných a zakazoval im nakupovať, pracovať či navečerať sa v reštaurácii. Hrozí nám tento režim aj túto jeseň? Ján Mikas nepredpokladá, že by sa pristupovalo k takým vážnym opatreniam ako v minulosti, pokiaľ sa neobjaví nejaký významný variant, ktorý by zmenil situáciu k horšiemu. „Nie je naším cieľom robiť opatrenia týkajúce sa povinností, chceli by sme ísť cestou odporúčaní a informovať ľudí o tom, ako sa chrániť,“ vysvetľuje nový postoj. Ani napriek nízkemu počtu zaočkovaných návrat k režimu OTP neočakáva. Ešte stále viac ako pol milióna Slovákov chýba do 60-percentnej zaočkovanosti, ktorou by sa podľa hlavného hygienika vybudovala kolektívna imunita. V súčasnosti sa denne dá zaočkovať v priemere 10 ľudí, takže toto číslo je poriadne vzdialené.
„Myslím si, že vakcína bola a bude dostupná. Každý má informácie o svojom zdravotnom stave, každý vie odhadnúť mieru rizika, každý by mal prebrať zodpovednosť za svoje zdravie a zvážiť, či sa dá zaočkovať alebo nie. Ja si myslím, že očkovanie ostane ako odporúčané,“ uvádza Mikas a hovorí, že covid sa stáva našou súčasťou, s ktorou sa budeme musieť naučiť žiť. Navrhuje pristupovať k nemu ako k bežnému akútnemu respiračnému ochoreniu a prevziať zodpovednosť za vlastné zdravie. „Nemusí byť niečo napísané ako povinnosť vo vyhláškach, ak má niekto pocit, že je v nejakom ohrození alebo sa cíti nekomfortne, nech si dá rúško, nie je to hanba,“ dodáva a ako príklad uvádza Londýn, kde bolo počas pandémie bežnou praxou, že do práce chodili ľudia s covidom, s respirátorom. Podobný scenár predpovedá aj pre Slovákov. Podľa jeho slov sa v priebehu niekoľkých nasledovných rokov poberieme rovnakou cestou a covidom nakazený človek bude môcť chodiť aj do práce. Pripomína však, že so zdravím netreba hazardovať, situáciu netreba podceniť a ak je to možné, treba zostať doma a vyležať to.
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a zdieľaním pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik