V utorok, popri všelijakých iných obvineniach, vyslovil Igor Matovič aj závažné obvinenie Petra Pellegriniho. To zaujalo aj bezpečnostného analytika Juraja Zábojníka.
Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) v utorok v parlamente vyslovil na adresu Petra Pellegriniho (Hlas-SD) vážne obvinenie, že keď bol Pellegrini premiérom, jeho ochrankári si do trezoru chodili po odmeny v päťstoeurovkách.
Novinárom však niekoľkokrát povedal, aby "si to zistili" a aby si robili svoju prácu tak, ako majú. Podľa neho je to verejné tajomstvo. Peter Pellegrini sa bráni, že v reakcii nevystúpil, lebo Matovič vystúpil ako člen vlády, na ktorého sa faktickou poznámkou reagovať nedá.
"Bolo to jedno sprosté, bohapusté klamstvo. Asi počíta s tým, že má imunitu, keď je za kecpultom v Národnej rade. Inak by za to, čo si tento človek dovolí, čelil trestnému oznámeniu," hovorí Peter Pellegrini s tým, že zase pripomenul, že Matovič je "zrelý na psychiatra". Čo sa obvinenia týka, reagoval, že nech si Matovič pokojne pozve ochrankárov, pretože toto, čo Matovič povedal je "chrapúnske obvinenie".
"Ak by boli tvrdenia ochrankárov nahraté, ako v minulosti rozhovor s poslancom Procházkom, tak je to na tvrdú reorganizáciu tejto špeciálnej zložky starajúcu sa o ochranu ústavných činiteľov a o dôsledkoch radšej ani nechcem hovoriť. Budovali sme roky úroveň Úradu ochrany, keď sme ho založili, a nikdy žiadny problém nebol. Dávali sme sakramentský pozor. Ak to niekto pokazil, nech nesie zodpovednosť. Aké husle, taký tón," všíma si analytik Juraj Zábojník v rozhovore pre denník Pravda inú stránku veci.
Analytik nesúhlasí s tvrdením, že Matovič má imunitu - tá sa totiž vzťahuje len na vystúpenia poslancov, nie členov vlády. Podľa neho toto tvrdenie Petra Pellegriniho nesie prvky alibizmu.
"Pán Pellegrini má okolo seba ľudí s právnickým vzdelaním a preto predpokladám, že sa poradí. Občania Slovenskej republiky na to čakajú a pozorne to sledujú," upozorňuje Zábojník, podľa ktorého sú poslanci a vládni činitelia sluhami občanov a ak sme inteligentní, toto nemôžeme tolerovať.
Inak by podľa Zábojníka nerobili iné, ako v rámci trestného konania obiehali štátne orgány.
"Ochrankári preto majú zo zákona povinnosť zachovávania mlčanlivosti a taktiež zákaz vypovedať o akejkoľvek prípadnej trestnej činnosti ústavného činiteľa v zmysle Uznesenia vlády o ochrane určených osôb. Toto sa nám podarilo implementovať do príslušnej legislatívy ešte za môjho pôsobenia na Úrade. A tak je to správne," upozorňuje Zábojník a pripomína, že zákon je zákon a politikov je plné politické smetisko. Ochrankári však zostávajú po každých voľbách.
"Ide o veľmi vážne obvinenie a preto by do toho naozaj mali vstúpiť orgány činné v trestnom konaní. Oni vedia na čo sa majú pýtať a hlavne koho sa majú pýtať, či ide skutočne o pravdu, alebo blúznenie. Ak ide o blúznenie, takýto politik by mal okamžite odísť z politiky a znášať aj trestnoprávne dôsledky. Inak nemôžme hovoriť o Slovensku ako o štáte. V slušnom a demokratickom štáte dochádza pri takýchto tvrdeniach k zemetraseniam vo všetkých oblastiach, ktorých sa daný problém týka," pripomína Zábojník.
"Pán expremiér by mal vedieť čo nasleduje, no a pán súčasný minister financií a nositeľ mimoriadnych tajomstiev nech dokazuje, držím mu palce. Ak ale Matovič dôkazy má, nech ich použije a ak budú uznané nastáva pre niekoho generálny problém a tornádo na jednotlivých pozíciách. Všade, kde sú preukázateľné dôkazy to ide rýchlo a úspešne. Od vyšetrovateľa až po súdny senát," konštatuje bezpečnostný analytik.
"Nič horšie si v dejinách Úradu ochrany ústavných činiteľov nepamätám. Dobrú povesť a dôveru si budujete roky a stratíte ju v sekunde. Za 40 rokov nepamätám, že by niekto pracovníkom tejto špeciálnej zložky takto ublížil," vyčíta Igorovi Matovičovi Zábojník.
"Ak naozaj niekto v záchvate akútnej dôležitosti rozprával niečo niekomu čo nemal, tak dnes zberajú ovocie. Ale to už nech vyhodnocujú sami, kde sa stala chyba. Vždy som tvrdil a tvrdím, takú zložku musia riadiť schopní manažéri a nie radoví pracovníci, ktorí sú pri ministroch a vedenie im má byť vďačné za to, že sú tam. Došlo k vážnemu poškodeniu povesti inštitúcie a zneváženiu profesionálnej úrovne práce pracovníkov Úradu ochrany ústavných činiteľov a diplomatických misií a to je neprípustné. Bol by som rád, keby sa k tomu vyjadrili aj kompetentní za rezort ministerstva vnútra a Úradu ochrany ústavných činiteľov a diplomatických misií," uzatvára Juraj Zábojník.
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a zdieľaním pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik